SAMO POLOVINA HRVATA ČITA: Ne zanimaju ih knjige, niti im trebaju!

Ispitivanje je pokazalo da oni koji ne kupuju knjige u velikoj meri to ne čine jer ih knjige ne zanimaju niti im trebaju, dok je drugi glavni razlog nekupovanja finansijske prirode

Knjige čita tek oko polovina Hrvata, pri čemu najviše čitaju visoko obrazovani ljudi koji žive u gradovima, mladi i žene, pokazalo je najnovije istraživanje tržišta knjiga u Hrvatskoj.

SVAKI DRUGI SRBIN NE ČITA KNJIGE, SVAKI ČETVRTI NI NOVINE: E, ovo će vas sigurno promeniti!

Rezultati agencije "GfK" pokazuju da je u poslednjih godinu dana barem jednu knjigu pročitalo 51 odsto populacije, u poređenju s 53 procenta tokom prošle godine.

Više od proseka čita se u Zagrebu, Primorju i Dalmaciji, a knjige se najčešće posuđuju i to najviše iz knjižara. Kad je reč o kupovini, Hrvati najčešće kupuju u knjižari i to uglavnom po punoj ceni, prenela je agencija Hina.

Knjigu je u poslednja tri meseca kupilo oko 800.000 građana starijih od 15 godina, odnosno svaki peti, a i dalje se najčešće kupuju sebi ili deci.

Najviše čitaju osobe visokog obrazovanja (77 odsto) i one koje žive u većim gradovima (70 osto), mladi do 25 godina starosti (61 odsto) i žene (57 odsto).

Istraživanje pokazuje da se najčešće čita beletristika, pa stručna literatura, publicistika i priručnici, kao i da se i dalje najviše čita na hrvatskom jeziku.

Ispitivanje je, takođe, pokazalo da oni koji ne kupuju knjige u velikoj meri to ne čine jer ih knjige ne zanimaju niti im trebaju, dok je drugi glavni razlog nekupovanja finansijske prirode.

Deo istraživanja odnosi se i na e-knjige, čija je čitanost nepromenjena u odnosu na 2014. godinu i iznosi 12 odsto, pri čemu elektronske uređaje potrebne za njihovo čitanje poseduje 73 odsto populacije starije od 15 godina, ili tri odsto više u odnosu na 2014. godinu.

Samo tri odsto posto mladih od 15 do 24 godine nema nijedan elektronski uređaj na kome se može čitati knjiga i ostala literatura.

Istraživanje je sprovedeno u martu na uzorku od 1.000 ispitanika starijih od 15 godina metodom intervjua u domaćinstvima, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i Hrvatske privredne komore.

(Telegraf.rs/ Tanjug)