BRUKA: Ukradene SRPSKE IKONE s Kosova, Albanci prodali MAFIJAŠIMA!

- Poslednjih godina, zbog nestabilne političke situacije i ratova na Bliskom istoku i istočnoj Evropi pojačane su krađe i krijumčarenje umetnina i antikviteta. Ovaj proces prati i povećana tražnja, ali i sve veće cene na ilegalnom tržištu kulturnog blaga u zemljama zapadne Evrope - objasnila je Branka Knežević, načelnik našeg Odeljenja za carinske istrage

Deo ikona opljačkanih iz 35 hramova Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji u martu 2004. godine prodat je na ilegalnom tržištu, a deo novca koji je zarađen od ovih kriminalnih radnji, korišćen je i za finansiranje terorizma, pišu "Večernje novosti".

Ove zapanjujuće podatke saopštio je Ćilufo Gaspare, italijanski oficir pri Kancelariji za obaveštajnu vezu Komiteta za kontrolu carinskih propisa u Svetskoj carinskoj organizaciji, na sednici ovog tela u Briselu.

Gaspare, odličan poznavalac situacije na Kosmetu, kao iskusan carinski stručnjak odlučio je nedavno da na sednici Kancelarije za obaveštajnu vezu govori upravo o stradanju srpskog nacionalnog blaga.

Povod za tu sednicu svetskih carinika bila je operacija "Odisej", koja je krajem marta vođena protiv krijumčara umetnina i kulturnog blaga u 43 zemlje sveta, a u ovoj tajnoj operaciji učestvovala je i Uprava carina Srbije.

- Poslednjih godina, zbog nestabilne političke situacije i ratova na Bliskom istoku i istočnoj Evropi pojačane su krađe i krijumčarenje umetnina i antikviteta. Ovaj proces prati i povećana tražnja, ali i sve veće cene na ilegalnom tržištu kulturnog blaga u zemljama zapadne Evrope - objasnila je Branka Knežević, načelnik našeg Odeljenja za carinske istrage.

Srpska carina sarađuje sa Evropolom, Interpolom i Uneskom, koji su joj upravo poslali informacije o pojačanom krijumčarenju kulturnog blaga iz Iraka i Sirije, ali i sa Kipra, iz Litvanije i Rusije.

Krijumčarima nacionalnog blaga bave se i Odeljenje za suzbijanje krijumčarenja, Odeljenje za carinske istrage, kao i Obaveštajna služba Uprave carina.

Kao primer zaplene realizovane tokom akcije "Odisej" na teritoriji Srbije, Ognjen Pantelić, pomoćnik direktora Uprave carine, navodi primer skupocenog antičkog ćupa otkrivenog na graničnom prelazu Horgoš.

- Taj bronzani ćup su otkrili naši carinici na izlazu iz zemlje, u "mercedesu" jednog bugarskog državljanina koji se navodno uputio u Slovačku. U razgovoru sa carinicima je, međutim, priznao da je nameravao da ga proda u nekoj od zemalja zapadne Evrope - kaže Pantelić, dodajući da takvi primeri, nažalost, nisu usamljeni.

VREDNOST - NEPROCENJIVA

Srpski carinici su za nepune tri godine imali 24 zaplene krijumčarenih umetnina velike vrednosti.

Carinici su kod švercera, između ostalog, pronašli i Jevanđelje iz 1899. godine (na slici), Bibliju staru četvrt veka, 78 arheoloških predmeta iz iskopina kod Požarevca, dve violine iz 19. veka i jednu Haringovu umetničku figuru, čija je vrednost između 30.000 i 50.000 evra.

(Telegraf.rs / Tanjug)