BIVŠI KGB-OVAC OTKRIO PUTINOVE MRAČNE TAJNE: On je ratni zločinac, pozer i iscrpljeni lider (VIDEO)

Oleg Kalugin, koji živi u SAD i koji je u Rusiji osuđen na 15 godina zatvora zbog izdaje, optužio je predsednika Rusije da je umešan u nekoliko ubistava i da je na prevaru došao na čelo KGB-a

Vladimir Putin samo pozira kao potpukovnik, kaže Oleg Kalugin, bivši KGB-ov oficir i oštar kritičar ruskog predsednika u intervjuu za RSE. Kalugin takođe tvrdi da je Putin direktno nadgledao ratne zločine u Čečeniji i opstruisao istragu glavnog državnog tužioca o masovnoj korupciji u Kremlju.

Ovih 14 detalja o Putinu niste znali. Oni pod brojem 3 i 6 će vas oduševiti!

Prema njegovim rečima, Putin je bio "samo major" u KGB-u, koji je napustio 1991. godine.

- Mogao je da postane potpukovnik godinu dana kasnije, ali nije - navodi Kalugin.

Kalugin, koji živi u SAD i koji je u Rusiji osuđen na 15 godina zatvora za izdaju, kaže da je imenovanjem Putina 1998. godine za direktora KGB-a, odnosno kasnije FSB-a (Federalna služba bezbednosti), prekršeno osnovno pravilo agencije da na njenoj čelnoj funkciji može da bude samo general.

Kalugin je takođe potvrdio spekulacije da je FSB bio iza skandala sa seks snimkom kojim je okončana karijera Jurija Skuratova, veoma agilnog glavnog državnog tužioca Rusije kasnih devedesetih godina.

Kalugin kaže da je Skuratov uklonjen da bi ga sprečili da nastavi sa daljom istragom o korupcijskim poslovima za koje se verovalo da ih je vodio bivši ruski predsednik Boris Jeljcin, čovek koji je Putina doveo na vlast, kao i njegovi bliski saradnici, uključujući i Jeljcinove ćerke.

- Bila je to specijalna operacija FSB-a sa ciljem da se diskredituje jedan važan zvaničnik, a u videu su se poslužili sa osobom koja je jako ličila na glavnog državnog tužioca - ispričao je Kalugin, pojašnjavajući kontroverzni video, objavljen 1999. godine, na kojem se vidi čovek, navodno tužilac Skuratov, u krevetu sa prostitutkama.

Bivši KGB-ov zvaničnik je takođe imenovao dva navodno bivša saradnika ruske tajne službe: vatrenog ruskog nacionalistu Vladimira Žirinovskog i pokojnog čelnika Ruske pravoslavne crkve, patrijarha Alekseja.

Kalugin kaže da je lično poznavao Alekseja i da mu je vrhovni sveštenik priznao sve o svojim tajnim sovjetskim vezama sa tajnom službom, ali da je to pravdao kao jedini način da u tom vremenu sačuva rusku crkvu.

Kalugin je takođe otkrio i detaljea jednog od najbezočnijih ubistava u dvadestom veku: ubistvo bugarskog pisca i disidenta Georgija Markova u Londonu usred Hladnog rata.

Kalugin kaže da je Markova ubila bugarska tajna služba i da je Juri Andropov, koji je tada bio na čelu sovjetskog KGB-a, dao zeleno svetlo za to ubistvo.

Markov, koji je živio u egzilu u britanskoj prestonici, otrovan je 1978, tako što je uboden vrhom kišobrana dok je čekao autobus.

Umro je četiri dana kasnije u 49. godini, ostavivši za sobom ženu i dvogodišnju ćerku.

Kalugin tvrdi da je Andropov prvobitno nameravao da odbije zahtev Bugara da im pomognu u ubistvu, ali se naknadno predomislio, jer je odbijanje moglo da nanese štetu odnosima Moskve sa bugarskom obaveštajnom službom.

Kako objašnjava, KGB je samo pomagao svojim bugarskim kolegama, i Andropov je zabranio svojim potčinjenima da direktno učestvuju u ubistvu.

- Ipak, KGB-ova laboratorija im je dala otrov koji je tada korišćen u kišobranu - ispričao je.

- To je bukvalno bio samo miligram otrova, mala kap ricina smeštena u kapsuli na vrhu kišobrana. Kada se kišobran otvori, i na daljini od tri do pet metara, dovoljno je samo da bocne nekoga - navodi on.

Kalugin je bio uhapšen u Londonu 1993, i ispitivan o ovom ubistvu, ali je pušten bez podizanja optužnice. Ubice Markova nikada nisu privedene pravdi.

Sasvim slučajano, Kalugin je takođe povezan i sa slučajem Aleksandra Litvinjenka, bivšeg oficira FSB-a, koji je umro u Londonu u novembru 2006. godine, nakon što je popio čaj sa radioaktivnom supstancom polonijumom-210.

Kalugin veruje da je Litvinjenka ubila FSB zbog otkrivanja onoga što on naziva "neljudskim aspektom" Putinovog privatnog života.

On kaže da je lično upozorio Litvinenka o opasnostima koje vrebaju zbog iznošenja takvih detalja u javnost.

- Zvao sam ga kada je bio u Londonu i rekao mu da nije trebalo da piše o stvarima iz Putinovog privatnog života - rekao je Kalugin i dodao: "Onda je umro, moje upozorenje je bilo zakasnelo".

Ovaj incident, ipak, nije ga odvratio da otvoreno kritikuje Putina i njegovu politiku.

Njih dvojica su razmjenjivali oštre kritike. Kalugin je ruskog lidera etiketirao kao "iscrpljenog" lidera, ali i kao "ratnog zločinca", misleći na nekažnjena razaranja koje su ruske snage počinile tokom čečenskog rata.

Upitan da li se plaši da bi mogao da doživi sudbinu Markova i Litvinjenka, Kalugin tvrdi da ga štite uticajni prijatelji iz Putinovog najbližeg kruga. Ali ipak ima jedna tema koju ne namerava da načinje baš radi svoje lične sigurnosti. Reč je o Putinovom skrivenom privatnom životu.

- Kada me to pitaju o Putinu, ja odgovaram: "Pitajte njegovu ženu, sa njom je proveo 30 godina".

(Telegraf.rs / Izvor: Slobodna Evropa)