NIJE PUTIN KRIV, VEĆ NATO: Sankcije EU upućene Moskvi su prestroge!
- Ne želimo širenje sukoba, a posebno ne treći svetski rat, koji, prema mom mišljenju, nažalost jeste moguć, ako se pogleda kako se svesno doliva ulje na vatru - upozorava Štrahe, lider Slobodarske partije Austrije
Lider Slobodarske partije Austrije (FPO) Hajnc-Kristijan Štrahe istakao je da "nije Rusija agresor, koji proteklih decenija širi svoj vojni uticaj u pravcu granica EU, već je NATO taj koji se širi u pravcu ruske granice" kritikujući sankcije EU Moskvi.
On je, u izlaganju na večeri Društva austrijsko-ruskog prijateljstva, istakao da aktuelne sankcije teško pogađaju i Austriju.
- Postoje procenene prema kojima naša privreda godišnje ima štetu od najmanje milijardu evra - naglasio je Štrahe dodajući da posledice sankcija protiv Rusije osećaju trgovina, turizam, poljoprivreda.
Priključenjem i podrškom sankcija Austrija je, kako je istakao, izgubila poverenje u svoju neutralnost.
EU ima problem što je veći broj članica deo NATO-a i zbog toga geostrateški nije nezavisna od NATO i SAD interesa, podvukao je lider najuticajnije opozicione stranke koja, prema aktuelnim istraživanjima, ima velike šanse da osvoji prvo ili drugo mesto na idućim izborima.
Govoreći o Krimu on je rekao da se radi o "teškom slučaju" i da postoji istorijsko opravdanje za rusku aneksiju.
Kada je reč o Ukrajini Štrahe je rekao da su proteste na Majdanu finansirale obaveštajne službe, koristeći nevladine organizacije, a promena vlasti je sprovedena neustavno. Nove vlasti, prema njegovim rečima, jasno su pokazale da ne žele rusku manjinu na istoku i jugu zemlje.
On je izneo i sumnje da je Rusija kriva za obaranje putničkog aviona nad Ukrajinom prošlog leta, naglasivši da najviši krugovi CIA tvrde da to Rusi sa sigurnošću nisu učinili.
- Ne želimo širenje sukoba, a posebno ne treći svetski rat, koji, prema mom mišljenju, nažalost jeste moguć, ako se pogleda kako se svesno doliva ulje na vatru - upozorava Štrahe.
Bez navođenja imena on je kazao da "pojedinci u američkoj vladi i stratezi" trenutno razmišljaju čak i o nuklearnom ratu.
Kao primer za evropsku mirovnu arhitekturu Štrahe je naveo "Sveti savez" iz 1815. s Rusijom.
- To, međutim, nije bilo u interesu Engleske i Amerike i zbog toga je, prilikom jačanja Evrope, stalno ometano - zaključio je on.
(Telegraf.rs / Tanjug)