Da li Rusija zbog NATO-a može da BOMBARDUJE SRBIJU?!
- Zaoštri se kriza između NATO-a i Rusije i ta naša kasarna s NATO vojnicima u njoj, postaje legitimna meta za ruske rakete. Šta ćemo onda? - pita vojni analitičar Miroslav Lazanski
Srbija je pre nekoliko dana u Briselu potpisala Individualni partnerski akcioni plan (IPAP) kojim omogućava NATO vojnicima da imaju slobodan tranzit kroz Srbiju kao i mogućnost korišćenja vojne infrastrukture u zemlji.
Srbija se takođe obavezala i da regionalni centar za obuku "Jug" kod Bujanovca bude otvoren za sve zemlje članice Partnerstva za mir i NATO, da postepeno usklađuje svoje propise u oblasti odbrane s Evropskom Unijom.
ŠTA LI ĆE NA OVO REĆI PUTIN: Srbija se sve ČVRŠĆE vezuje za NATO! Evo i kako
- Obavezali smo se na klauzulu da vojnici NATO mogu da koriste vojnu infrastrukturu armije Srbije. To je nešto što su Amerikanci, upravo u ovo vreme pre 16 godina, tajnim "Aneksom B" i tražili od Beograda prilikom pregovora u Rambujeu pred početak agresije na SR Jugoslaviju 1999. Tada nismo pristali, sada jesmo - piše za Politiku vojni analitičar Miroslav Lazanski, pa postavlja pitanje:
- Znači li to da NATO komanda može u svakom trenutku da "tipuje" neku kasarnu u Srbiji, a to je deo naše vojne infrastrukture i odluči da tu smesti neku jedinicu NATO? Na neko vreme, na mesec dana. Zaoštri se kriza između NATO-a i Rusije i ta naša kasarna s NATO vojnicima u njoj, postaje legitimna meta za ruske rakete. I sve ostalo što se nalazi uz tu kasarnu - dodaje Miroslav Lazanski.
Nakon potpisivanja ovog sporazuma u Briselu, ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao je da Srbija dalje od ovog neće ići i da će zadržati svoju vojnu neutralnost.
IPAP sporazum podrazumeva najviši stepen saradnje sa partnerskom državom koja nije punopravn članica NATO.
UZALUD SMO GINULI: NATO može slobodno da gazi kroz Srbiju!
- U tim sporazumima nema nikakve misterije i oni služe da se uproste carinske i granične procedure, kao i uslovi tranzita kroz Srbiju, kad, recimo, strani vojnici dolaze ovamo na zajedničku vojnu vežbu ili nekim drugim povodom. Kad s nekom državom potpišemo ovakav sporazum, onda istovetna prava imaju i naši vojnici u toj zemlji - kaže za Večernje novosti Aleksandar Radić, vojni analitičar.
(Telegraf.rs)