NE LOŽITE SE: Ovaj ruski super-avion verovatno nikada neće poleteti (VIDEO)
Nije jasno kako Moskva očekuje da avion koji nosi teret od 200 tona leti brzinom od 2.000 km/h. Pored toga, zbog osnovnih karakteristika zahtevaće veoma dugačku, armiranu pistu koja će verovatno morati da bude sagrađena posebno za njega, čime će izgubiti osnovnu svrhu, a zbog raspona krila će biti i laka meta neprijatelju
Posao arhitekte je da pusti svojoj mašti na volju i da izradi projekat kakav bi on lično voleo da bude sproveden u delo. Posao građevinskog inžinjera je da ga potom spusti na zemlju i da mu objasni da li je to uopšte izvodljivo ili nije. Najčešće nije, najčešće mora mnogo toga da se menja. Isti je slučaj sa dizajnerima aviona i njihovim konstruktorima.
Pre nekoliko dana globalnu javnost potresla je vest da se Rusija sprema da sagradi aero-čudovište do 2024. godine. Zato ne bi bilo loše da se pozabavimo realnošću i izvodljivošću tog koncepta koji za sada ima samo spektakularni video na sajtu Vimeo.
Prema navodima kremaljske medijske ispostave, kanala Raša Tudej, koji citira dizajnerske specifikacije od izvora iz ruske Vojno-industrijske komisije, novi transportni avion PAK TA posedovaće teško izvodljivu i skoro pa nemoguću sposobnost da pri supersoničnom brzinom ponese toliko veliki teret.
Polu-zvanično predstavljanje ovog aviona ide u korak sa Moskvinom željom da obnovi i modernizuje svoju avijaciju, za šta je do 2020. godine izdvojila za sada 130 milijardi dolara. Međutim, pre nego što uopšte prototip ovog aviona bude sagrađen, stručnjaci će morati da odgovore na pitanje da li je tako nešto uopšte moguće; recimo, novi lovac T-50 koji Rusi razvijaju sa Indijcima ima mnoštvo problema uprkos tome što se nalazi u završnoj fazi svoje izrade.
PAK TA predstavlja još veći izazov, zato što se od njega traži nešto skoro pa nezamislivo.
U pitanju je koncept supersoničnog aviona koji će po svojoj veličini i tovarnom kapacitetu (200 tona, kaže se) zahtevati veoma dugačku, armiranu pistu koja će verovatno morati da bude sagrađena posebno za ovaj avion; imajući u vidu da je cilj da on služi za otpremanje ruskih trupa u bilo koji deo sveta u roku od sedam sati, jasno je da bi time izgubio osnovnu svrhu.
Pored toga, zahtevaće zaprepašćujuće veliki prostor za gorivo, koji će dodatno limitirati broj aerodroma na koji može da sleti. Uz to, moraće da ima i ogroman raspon krila što će ga učiniti lakom metom neprijateljskim lovcima i protiv-vazdušnoj odbrani.
Da podsetimo, navodno se radi o transportnom avionu koji će biti u stanju da prenese 200 tona tereta, pri supersoničnoj brzini od 2.000 kilometara na čas, na daljinu od 7.000 kilometara. Količina tereta koja može da se smesti u njega učiniće ga skoro dvostruko većim do najvećeg američkog transportera, C-5 Galaksija.
Raša Tudej procenjuje da će flota od 80 ovakvih letelica, ako bude sagrađena, biti u stanju da prenese 400 tenkova T-14 Armata. Naravno, ako iko u Kremlju bude smeo da rizikuje i da utovari 400 tenkova u nešto što lako može da bude oboreno, ili da se sruši samo od sebe.
Istorija avijacije je prepuna ovakvih i sličnih ambicioznih koncepata, kojih ima nebrojeno više nego što ima njihovih izgrađenih prototipova, kojih ponovo ima mnogo više nego što ima aviona koji su ušli u serijsku proizvodnju. Hoće li PAK TA ikada postati deo ruske vojske, pod velikim je znakom pitanja. Ali biće zanimljivo podsetiti se ovoga za deset godina. Telegraf će i tada biti tu, sa vama, za slučaj da zaboravite na ovaj supersonični transporter.
(Telegraf.rs / Izvor: BI)