NAJVAŽNIJE DELO NIKOLE TESLE PROGUTALA VATRA: Požar u laboratoriji odneo možda izum života srpskog naučnika!

13. marta 1895. godine buknuo je požar u zgradi u Južnoj petoj aveniji u Njujorku, i tom prilikom je uništen oscilator za mehaničku terapiju, ali i Teorija jedinstvenog polja za koju je imao detaljno ispisano objašnjenje, a koju niko do sada nije uspeo da objasni

Na samom vrhuncu karijere Nikole Tesle, kada je srpski naučnik bio na korak od toga da dokaže da je bežični prenos električne energije moguć, 13. marta 1895. godine se dogodilo nešto što je promenilo njegov život, ali i budućnost čovečanstva - zapaljena je naučnikova laboratorija u Njujorku u Južnoj petoj aveniji 35, u kojoj je čuvao svoje neobjavljene patente i smišljao nove.

Kada se ova nesreća dogodila, svi su pomislili da je požar podmetnut od strane Tomasa Edisona, jer se znalo da je on bio Srbinov najveći neprijatelj i sukobili su se oko distribucije električne energije - Edisonove jednosmerne i Tesline dvosmerne. Drugi osumnjičeni je bio Guljermo Markoni (kasnije dobio Nobelu nagradu) koji je sa njim imao nesuglasica oko radio otrkića. Međutim, do dan danas se nije pronašao niti jedan dokaz o tome kako je zapravo ova vatrena stihija izbila.

Ipak, najveća senka pada na sve ono što je naš naučnik izgubio u tom požaru. U laboratoriji koja je izgorela, nalazio se ogroman broj beleški, izuma, podataka i jedinstvenih instrumenata, tačnije, Teslino životno delo koje je bilo neprocenjijvo i teško da će ga iko ikad sustići.

S druge strane, Nikola Tesla je po prirodi bio veoma ćutljiva osoba. Nije želeo da priča mnogo o sebi, životu i svojim pronalascima. Nikada se sa sigurnošću ne može reći šta je sve čovečanstvo izgubilo tim nesrećnim slučajem, ali se zna da se tu nalazila završena Teorija jedinstvenog polja koju je završio 1984. i zapisao objašnjenje, nešto što ni današnji naučnici sa svom savremenom tehnologijom nisu uspeli da objasne.

Uništen je i oscilator za mehaničku terpaiju koju je Tesla specijalno pripremao da pokloni nekom od lekara na ispitavanje.

Život Nikole Tesle dugo je bio skriven pod velom tajnosti. Kada je preminuo od srčanog udara 7. januara 1943. godine u Njujorku na 33. spratu Njujorker hotela, bio je veoma siromašan i u dugovima. Samo dva dana kasnije, američka vlada je zaplenila sve njegove nacrte i prema nekim pričama, njegova ideja o tajnom i veoma moćnom oružju je vojska SAD pokušala da napravi, ali su dokumenti nestali i nikada nisu pronađeni.

Teslinoj sahrani je prisustvovalo oko 2.000 ljudi, a njegov prijatelj je po želji naučnika svirao "Tamo daleko".

Mnogo tajni iz života ovog velikog naučnika ni do dan-danas nije otkriveno. Otac 21. veka je bio veliki čovek, još veći naučnik, a kako vreme prolazi, postaće još veći.

Na kraju vam prenosimo jedan citat iz intervjua koji je Nikola Tesla dao 1899. godine za časopis "Besmrtnost" u svojoj drugoj laboratoriji u Kolorado Springsu, a tiče se njegovog odnosa prema struji:

"Ja sam voleo da se igram sa elektricitetom. Uvek se naježim kada slušam o onom Grku koji je ukrao vatru. Grozna priča o okivanju i orlovima koji mu jedu jetru. Zar Zevs nije imao dovoljno munja i gromova, pa je bio povređen od jednog žara? Tu je neki nesporazum... Munje su najlepše igračke koje se mogu pronaći. Ne zbarovite da napišete - Nikola Tesla je prvi čovek koji je stvorio munju! Nikola Tesla se igrao čitavog života i uživao o tome!"

(M. Bojić)