Ko je ubio Borisa Nemcova? Postoje tri realne teorije (FOTO)
Da li ga je ubio Vladimir Putin? Da li ga je ubila CIA? Zavisi od toga koga pitate, i kakvo on mišljenje ima o šefu Kremlja. Nažalost, nijedna od ove dve teorije nije najrealnija. Ona koja je verovatno istinita vam se po svoj prilici neće mnogo dopasti
Odmah nakon što je u Moskvi, ispod zidina Kremlja, ubijen jedan od vođa ruske opozicije Boris Nemcov, pojavile su se brojne spekulacije o tome ko je za ovaj atentat odgovoran. Mišljenje koje ljudi imaju o tome direktno zavisi od stava koji imaju o Putinu. Mi ćemo izbeći svaku pristrasnost i pokušaćemo objektivno da sagledamo stvari.
TEORIJA BROJ 1: PUTIN
Verovatnoća: 25 odsto
Istorija nas uči tome da je najlogičniji odgovor na neko pitanje ujedno i onaj koji odgovara istini. Uprkos tome, ne čini nam se kao da je predsednik Ruske Federacije najrealniji krivac. Zbog čega bi ubio čoveka koji ne predstavlja nikakvu realnu pretnju po njegov režim? Zbog čega ga jednostavno ne bi diskreditovao i stavio u kućni pritvor kao što je uradio sa svojim najopasnijim opozicionarom Aleksejom Navalnim?
Sa druge strane, stvari se mogu gledati i iz ove perspektive: zašto je NKVD 1939. godine ubio Lava Trockog u Meksiku, Trockog koji nije predstavljao nikakvu opasnost po Staljinov režim? Logika ponašanja autoritativnih režima nije uvek u potpunosti normalna i jasna, a pritom postoji i mnogo igara iza kulisa koje prostom puku nisu vidljive, zbog čega ovu prvu teoriju ne bi trebalo odbaciti.
Osim ako Putin nije ubio Nemcova da bi optužio CIA i time dodatno konsolidovao vlast, što je jedna suluda teorija preko druge i koja je skoro pa u potpunosti neverovatna.
TEORIJA BROJ 2: CIA
Verovatnoća: 25 odsto
Oni koji mrze Putina odmah su požurili da kažu kako je šef Kremlja odgovoran za smrt svog političkog rivala, baš kao što je druga strana požurila da kaže kako je u pitanju američka obaveštajna služba. Ova dva načina razmišljanja se slobodno mogu podvesti pod dve strane istog novčića koji će crno uvek videti kao crno čak i ako postoje nepobitni dokazi da je to zapravo belo.
Smatramo da je mogućnost istinitosti ove teorije jednaka prvoj. Svakako, nekome se može učiniti logičnim da pošto Nemcov nije predstavljao nikakvu opasnost po Vladimira Vladimiroviča, njegove ubice treba tražiti među onima koji žele u potpunosti da diskredituju ruskog predsednika, ali mi ne mislimo da je išta logičnija od prve varijante.
Problem je što je užasno kompleksna i nosi se ubeđenjem da je istorija nekakav jasno definisani proces u kome se sve dešava planski, negirajući notorni fakat da je istorija haos u kome se mizerni promil događaja razvija na taj način. U svakom slučaju, jasno je da će ova teorija dominirati među amerofobima, rusofilima i teoretičarima zavere.
TEORIJA BROJ 3: Ekstremni nacionalisti
Verovatnoća: 50 odsto
Ovo je po nama najrealnija do sada iznesena teorija o tome ko je ubio Borisa Nemcova, ali ne gajimo nikakve iluzije oko njene prijemčivosti u narodnim masama. Gde je tu Džejms Bond, gde su tu agenture, interesi ovih ili onih, gde je tu visoka politika, gde je tu teorija zavere?
Nažalost, najverovatnija istina je najmanje spektakularna: ruskog opozicionara nije ubio ni Kremlj, ni CIA, nego ga je ubilo militantno krilo neke od bezbroj nacionalističkih organizacija koje trenutno postoje u Ruskoj Federaciji.
Putin nije direktno povukao obarač, nije planirao ovako nešto, niti je želeo, jer mu ruku na srce ovo uopšte ne treba, ali je retorikom u poslednjih nekoliko godina, uvođenjem priče o "petoj koloni" tokom govora u parlamentu kada je ozvaničena aneksija Krima, stvorio atmosferu u kojoj je ovo moguće. Radi se o priči koju su potom preuzeli državni i mediji bliski vladajućim strukturama koji već godinama praktično neprestano satanizuju "domaće izdajnike i strane plaćenike" i svako neslaganje sa Putinom predstavljaju kao mržnju prema Rusiji.
Neko vreme je na izlogu najveće moskovske knjižare stajala Nemcovljena slika sa natpisom "Peta kolona: oni su stranci među nama", što je suptilni poziv na linč. Specijalizovani veb-sajt pod nazivom Predatel.net stavlja sve koji misle drugačije od Putina na stub srama, a sam naziv sajta znači "izdajnik". Nešto manje suptilni poziv na linč je protest pod nazivom "Anti-Majdan" tokom koga se pozivalo na nasilje, ako je potrebno, protiv neprijatelja režima.
Ako mislite da nije moguće da jedna radikalna grupa nepovezana sa nekom državom može da izvrši jedan ovakav profesionalni atentat, ukazaćemo vam na lekcije iz istorije, a da pritom ne odome dalje od same Rusije (mada možemo i da vas podsetimo na Gavrila Principa).
Početkom 20. stoleća u Ruskom Carstvu je jedna od najpopularnijih stranaka bila Partija socijalnih revolucionara čije je militantko krilo pod nazivom "Bojna organizacija partije SR" izvršila čitav niz spektakularnih političkih atentata. Između ostalog, 1902. godine ubili su ministra unutrašnjih poslova Dmitrija Sipjagina, 1904. ministra unutrašnjih poslova Vjačeslava fon Plehvea, 1905. velikog vojvodu Sergeja Aleksandroviča, bratanca ruskog cara Nikolaja II, pa guvernera Ufe Nikolasa Bogdanoviča, i tako dalje.
Pritom, ne zaboravite da mnogi među sadašnjim ruskim nacionalistima ratuju u Ukrajini, dok ne kolju nedužne štence pred kamerama. Problem sa ekstremizmom tog tipa je sličan problemu sa islamistima koji se vraćaju na Zapad, a već dugo u Rusiji postoji bojazan da će se nasilje preliti na ulice Moskve.
- Zapravo bi bilo manje zabrinjavajuće da je Putin naredio ubistvo Nemcova. To bi bio užasan sistem, ali barem sistem, sistem kojim može da se upravlja. Plašim se nažalost da to nije slučaj. Nema Putina koji izdaje naređenja za ubistva. Ali postoji Putin koji je stvorio užasnog terminatora i sada je nad njim izgubio kontrolu - rekla je Gardijanu Ksenija Sobčak, opoziciona ruska novinarka.
(T. K.)