OVO SU DROGE koje mladi u Srbiji najviše koriste, kao i MESTA GDE IH UZIMAJU! (INFOGRAFIK)

Prvi susret s pićem mladi u Srbiji imaju sa svega 14, sa psihoaktivnim supstancama sa 17 godina, a poseban problem je i što je čak 80 posto u potencijalnoj opasnosti od hepatitisa C. Najomiljeniji narkotici su kanabis, spid i ekstazi

Prema rezultatima istraživanja "Clubbing i zdravlje mladih" koje je NVO "Regeneracija" sprovela tokom prošle godine na teritoriji Srbije, rekreativna upotreba psihoaktivnih supstanci kod mladih koji aktivno izlaze i provode vreme po kulubovima i diskotekama je veoma učestala.

Mlađe generacije vođene radoznalošću često nemaju adekvatne informacije u vezi bezbedne upotrebe psihoaktivnih supstanci i smanjenja štete, a samim tim su nespremni za potencijalne rizike povezane sa upotrebom droge i alkohola. Ovo istraživanje predstavlja dokaz da su programi smanjenja štete u noćnim klubovima neophodni na teritoriji čitave zemlje.

Podaci predstavljaju rezultate istraživanja u okviru "Youth Organizations for Drug Action projekta, a infograf je izrađen u okviru "European Drug Policy Initiative projekta", u saradnji sa organizacijom "HCLU..

Prema rečima Jovane Arsenijević, izvršnog direktora "Regeneracije", reč je ne samo o prvom već i o jedinom istraživanju te vrste do sada, s obzirom na to da je sprovedeno isključivo na onima koji odlaze u noćne klubove i na muzičke festivale, zbog čega predstavljaju populacionu grupu posebno izloženu rizičnim oblicima ponašanja.

- Do sada u našoj zemlji nisu postojala istraživanja ovakve vrste. Mi smo ovo istraživanje uradili putem onlajn upitnika. Uradili smo to potpuno anonimno, pa su anketirani  mogli da se osećaju sasvim slobodno, i da iskreno odgovore na ova pitanja koja zadiru u njihovu privatnost - kaže Jovana Arsenijević.

Prema njenim rečima, rezultati su bili šokantni. Većina mladih stalno konzumira alkohol i kanabis, a to uglavnom rade kada izađu u grad, uglavnom noću.  Takođe,  rezultati su pokazali da njihovi prijatelji imaju slične navike, i da kao glavnu opasnost u njihovom ponašanju ne vide štetnost po zdravlje, već količinu novca koje potroše na njih.

Konkretno, čak 96 odsto ispitanika je probalo alkohol bar jednom u životu, 82 odsto je to praktikovalo u poslednja tri meseca, a 72 odsto planira da ga konzumira u bliskoj budućnosti. Svaki treći je prilikom popunjavanja upitnika naveo da je tokom prošlog meseca popio po dva do tri pića za veče, a svaki peti čak sedam i više. Skoro polovina je izjavila da se u toku jednog meseca napila i do pet puta, a 41 odsto njih je više puta doživeo takozvani "prekid filma".

Osim toga što ne znaju uvek šta uzimaju mladi u većini slučajeva ne znaju ni kako to da uzmu. Primera radi, 22 odsto ispitanika deli snifaljku sa drugima, dok 38 odsto njih za ušmrkavanje koristi novčanicu, kao u filmovima. Ukoliko izuzmemo štetne posledice same konzumacije droge, ovakvim postupcima se izlažu dodatnim rizicima za prenošenje mnogih zaraznih bolesti.

Nakon ovog istraživanja, prema rečima Jovane Arsenijević, rezultati će biti predstavljeni nadležnim državnim institucijama, koje bi trebalo da se pozabave ovom sve rasprostranjenijem problemu u društvu.

(Telegraf.rs)