ILIJA ČVOROVIĆ JE ŽIV: Za samo 1.140 dinara komšije o vama mogu da saznaju - SVE!

Bilo koji građanin, u bilo kojoj Službi za katastar, može da zatraži prepis lista nepokretnosti za određenu stambenu zgradu i dobije mnoštvo ličnih podataka svih upisanih vlasnika nekretnina

Lični podaci vlasnika stanova i svi bitni elementi o nepokretnostima, pre svega u stambenim zgradama, u Srbiji su od 2008. godine dostupni svima, i to za svega 1.140 dinara.

Naime, bilo koji građanin, u bilo kojoj Službi za katastar nepokretnosti u Srbiji, može da zatraži prepis lista nepokretnosti za određenu stambenu zgradu i tada dobije mnoštvo ličnih podataka svih upisanih vlasnika nekretnina.

Za to plaća 1.140 dinara, ukoliko prepis lista nepokretnosti ima do pet strana, a ukoliko ima više, taj iznos se uvećava za 65 dinara za svaku narednu stranu. Tako, podnosilac zahteva, praktično za male pare, dobije jedinstven matični broj svakog upisanog vlasnika stana u stambenoj zgradi, kao i sve podatke za nekretnine kupljene na kredit, poput onih o tome kod koje je banke podogao kredit, koji je broj ugovora o kreditu i datum potpisivanja, koliki je iznos kredita, koji rok otplate, kolike su rate, broj mesečnih rata, visina kamatne stope, preostale rate...

Načelnik Službe za katastar nepokretnosti u Kragujevcu Zoran Jovanović je rekao da su forma i sadržaj lista nepokretnosti, kao i izrada katastra nepokretnosti jasno definisani Zakonom o državnom premeru i katastru i podzakonskim aktom - Pravilnikom o izradi i održavanju katastra nepokretnosti.

Takođe, dodao je, mnogi zakoni, propisi i odredbe, među kojima su zakoni o hipoteci, prometu nepokretnosti i javnim beležnicima, definisan je unos podataka u katastar o vlasnicima i nepokretnostima.

Prema njegovim rečima, među obaveznim podacima su prezime, ime i ime jednog roditelja, prebivalište odnosno boravište, JMBG, kao i matični broj upisanog prethodnog vlasnika i novog koji se upisuje u katastar.

Naglašavajući da je unos tih podataka u bazu katastra nepokretnosti neophodan zbog pravne sigurnosti u obavljanju prometa nepokretnosti, Jovanović je rekao i da je odredbom člana 12 u tački 2, Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, propisano da je obrada podataka dozvoljena bez pristanka lica.

"U bazi podataka katastra nalaze se svi bitni podaci o nepokretnostima, pa između ostalog i JMBG i podaci o hipotekama i kreditima. Svi ti podaci su obavezni kao sadržaj baze katastra, a onda se oni prikazuju i u izlaznom dokumentu lista nepokretnosti", rekao je Jovanović.

Na pitanje da li će nešto biti preduzeto na zaštiti ličnih podataka u izlaznom dokumentu iz Katastra nepokretnosti, Jovanović je odgovorio da mu je poznato da su na nivou Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) u toku aktivnosti na izmeni Zakona o državnom premeru i katastru.

"Ne znam detalje, ali aktivnosti na izradi izmene zakona su u toku. Mislim da će i ovo pitanje oko zaštite podataka biti regulisano na ispravan način", rekao je Jovanović, a prema najavi ministarke građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorane Mihajlović predlozi zakona o konverziji i katastru naći će se pred poslanicima u skupštini već u martu. Jovanović je podsetio da je jedinstvena evidencija o nepokretnostima i pravima na njima izrađena kroz realizaciju projekta sa Svetskom bankom 2008. godine, kada je, kako je naveo, praktično u Srbiji formiran Katastar nepokretnosti. "Katastar nepokretnosti jeste jedinstvena i javna evidencija o nepokretnostima i pravima na njima, potpuno savremena, efikasna i automatizovana i svako može da izvrši uvid", naveo je Jovanović.

Služba za katastar nepokretnosti u Kragujevcu je u prošloj godini, naveo je Jovanović, izdala 8.681 izvod, odnosno prepis lista nepokretnosti, i to, uglavnom, istog dana kada se i zahtev podnese. Zahtev za izdavanje lista nepokretnosti ili izvoda iz lista nepokretnosti može da podnese stranka, vlasnik nepokretnosti, lice koje ima pravni interes, državni organ i mi smo dužni da taj list izdamo", rekao je Jovanović.

(Telegraf.rs / Tanjug)