OVIH 310 SLOGANA MORA DA NAUČI SVAKI GRAĐANIN: Osvanule presmešne parole u Severnoj Koreji!
Propagandni plakati u Severnoj Koreji su normalna pojava od osnivanja ove diktatorske države. Danas je objavljen novi set slogana koji su i samim građanima postali zabavni
Severna Koreja je predstavila listu od 310 novih političkih slogana koje pokrivaju sve moguće teme, od slavljenja vladajuće dinastije Kim i gajenja pečuraka do značaja pouzdanih supruga i "ofanzive" u sportskim takmičenjima. Tu je i naravno višegodišnja potreba da se "zbriše imprijalistički ološ" - SAD.
Političke parole su suštinski deo nemilosrdne, dnevno-propagandne formule koja Severna Koreja usađuje svojim građanima od njihovog rođenja. Novih 310 slogana objavila je državna agencija KCNA, koje je pripremila Radnička partija Koreje za 70-godišnjicu od osnivanja države i oslobađanje korejskog poluostrva od japanske vladavine.
"Ton" tih slogana je izuzetno agresivan, ohrabrujuć, utešan i ujedno preteći, a stil nekih je poetičan dok su drugi mukotrpno zamorni.
- Neka voće pada dole i njihov sladak miris neka popuni vazduh mora stabala jabuke u podnožju Čol Pasa - jedan je od slogana koji se bavi poljoprivrednom tematikom.
Ostali iz iste tematike su: "Neka se naša zemlja pretvori u državu pečuraka" i "Gajenje povrća u plastenicima mora da bude intenzivno".
Posebnu pažnju privlače slogani kojji pozivaju na slavu pokojnih lidera Kim Il Sunga i Kim Džong Ila, i na lojalnost trećoj generaciji vladara iz dinastije Kim - Kim Džong Una.
Drugi slogani su vezani za vojsku, ekonomiju, poljoprivredu, nauku i tehnologiju, obrazovanje, umetnost i sport.
- Igraj sport na uvredljiv način - jedan je od sportskih slogana koja skriva jezgrovitu ideologiju.
Ovakav način i stil propagandnih slogana je normalna pojava u Severnoj Koreji. Oni predstvaljaju njihovu zemlju kao rasno čistu koja mora da učini sve kako bi se zaštitila od spletkaroških neprijatelja, na čelu sa SAD.
- Bili smo stalno "bombardovani" propagandnim sloganima. Morali smo da zapamtimo većinu njih kako bismo dokazali svoju lojalnost. Ali, polako su počeli da gube smisao, posebno nakon gladi 90-tih godina - rekao je Li Min-Bok, koji je sa 14 godina prebegao u Južnu Koreju.
Pojedini sajtovi su preneli da su parole postale predmet šale među građanima Severne Koreje. Slogan iz 1998. godine: "Iako je put možda opasan, hajde da putujemo smejući se", građani su promenili u: "Neka se smeju dok odlaze, zašto i nas teraju da idemo".
Objavljeni su i slogani posvećeni nedelima zlih američkih "ratnih huškača", ističući aposlutnu neophodnost moćne vojske.
- Ako se neprijatelj usudi da napadne našu zemlju, uništićemo ih do poslednjeg čoveka - posvećen je njihovom večitom protivniku, SAD.
Jedan slogan se tiče vojske i zahteva od supruga oficira da "postanu pouzdani saradnici svojim muževima".
(Telegraf.rs / Izvor:theguardian.com)