POPOVIĆ: Zaštititi imovinu Srba na Kosovu

Kao autor knjige "Otvoreno o ekonomiji Kosova i Metohije", Nenad Popović ističe da "moramo da zaštitimo prethodne investicije javnih preduzeća na Kosovu i Metohiji, kao što su NIS, EPS, JAT, PTT, Železnice Srbije i Putevi Srbije"

Država nema plan za imovinu na Kosovu i Metohiji, izjavio je Fonetu predsednik Srpske narodne partije (SNP) Nenad Popović i ocenio da je prvi korak u njenoj zaštiti da se u razgovorima sa predstavnicima međunarodne zajednice to nametne kao urgentna tema.

- Plan, na žalost, ne postoji, ali on može vrlo brzo da bude napravljen, kroz jedan strateški dokument države - naglasio je Popović, koji smatra da bi ovo pitanje trebalo otvoriti već 9. februara, u nastavku briselskog dijaloga.

Kao autor knjige "Otvoreno o ekonomiji Kosova i Metohije", Popović ističe da "moramo da zaštitimo prethodne investicije javnih preduzeća na KiM, kao što su NIS, EPS, JAT, PTT, Železnice Srbije i Putevi Srbije". Prema njegovim rečima, potrebno je da "valorizujemo njihova potraživanja iz perioda pre 1999. godine, što je zagarantovano i Rezolucijom Saveta bezbednosti UN".

- Srbija mora da pruži snažnu podršku privrednom razvoju srpske zajednice na Kosovu i Metohiji, kroz podsticaje za razvoj malih i mikro preduzeća i preduzetništva, putne infrastrukture i obrazovanja - naglasio je Popović.

On je najavio da delegacija SNP, sa njim na čelu, putuje u SAD, gde će se sastati sa predstavnicima Stejt dipartmenta, Senata i Kongresa i da će glavna tema ovih razgovora biti upravo zaštita srpske imovine na Kosovu i Metohiji.

- Srbija je u proteklih 60 godina uložila više od 17 milijardi dolara u putnu, energetsku i telekomunikacionu infrastrukturu na Kosovu i Metohiji - podsetio je Popović, "čime je ostvarila i u tom periodu potvrdila vlasništvo nad 80 odsto infrastrukturnih i privrednih kapaciteta".

Ističući da je "pravo svojine apsolutno i neprikosnoveno u svakom demokratskom društvu na svetu", Popović je ocenio da je "to jezik koji Amerikanci najbolje razumeju i neoboriv argument u našem razgovoru sa njima".

Srbija mora jasno da kaže sagovornicima u međunarodnoj zajednici da su nelegalni pokušaji kosovskih vlasti da privatizuju srpska preduzeća i da ih pretvore u javnu imovine "lažne države Kosovo" i da će Srbija učiniti sve da te pokušaje zaustavi, poručio je Popović.

Prema njegovim rečima, "slučaj Trepče je pokazao da Srbija ima snage da stane u odbranu svoje imovine na Kosovu i Metohiji, posle čega su kosovske vlasti, pod pritiskom međunarodne zajednice, odustale od otimanja Trepče".

- Moramo da nastavimo da radimo u tom pravcu i da nametnemo pitanje srpske imovine na Kosovu i Metohiji, kao urgentnu temu u razgovorima sa međunarodnom zajednicom - precizirao je Popović.

On je ocenio da Trepča, faktički, ne može da bude privatizovana bez pristanka Srbije i Srba koji žive na teritoriji gde se Trepča nalazi. Slučajeve Brezovice, Zemljoradničke zadruge "Ratar" iz Lapljeg Sela i fabrika u Kosovskom Pomoravlju, Popović je označio kao "klasičnu otimačinu naših preduzeća".

- Tu činjenicu niko ne može da ospori. Zato Srbija ima pun legitimitet da se obrati svim relevantnim sudskim institucijama u svetu, kako bi zaštitila svoja imovinska prava na Kosovu i Metohiji - smatra Popović.

Prema njegovoj oceni, "ekonomija je ključna za opstanak Srba na Kosovu i Metohiji".

(Telegraf.rs)