U INAT RUSIMA I KINEZIMA: Pentagon će investirati milijarde u novo oružje i ratne igre
- Moramo da se koordinišemo i sarađujemo, izbegnemo dupliranja, uvećamo borbenu sposobnost i težimo inovacijama u tehnologiji, konceptima, eksperimentisanju i ratnim igrama - izjavio je zamenik američkog ministra odbrane Robert Vork na konferenciji koju je organizovao Centar za novu američku bezbednost
Zamenik američkog ministra odbrane Robert Vork pozvao je ove nedelje saveznike iz NATO-a da razvijaju i prave inovativnija oružja jer je, kako kaže, potrebna odlučna akcija da bi se ostalo ispred razvoja naoružanja Kine, Rusije i drugih država.
On je naveo da Pentagon ma dva nova plana, "Inicijativu za inovacije u odbrani" i odvojeni plan koji se odnosi na dugoročne projekte koji treba da osiguraju da će SAD nastaviti da imaju kompetitivnu prednost u odnosu na potencijalne neprijatelje, piše "Blic".
- Moramo da se koordinišemo i sarađujemo, izbegnemo dupliranja, uvećamo borbenu sposobnost i težimo inovacijama u tehnologiji, konceptima, eksperimentisanju i ratnim igrama - rekao je Vork na konferenciji koju je organizovao Centar za novu američku bezbednost.
Glavni razlog za Pentagonov plan budžeta od 534 milijarde dolara za fiskalnu 2016. koji prevazilazi za 35 milijardi dolara plan vojnog budžeta koji je izneo američki Kongres bila je briga zbog razvoja naoružanja u drugim državama. Ovim bi bilo prekinuto petogodišnje smanjivanje davanja za vojsku SAD, a predstavnici Pentagona će svoj plan predstaviti pred Kongresom u ponedeljak.
Vork je naveo da će budžet uključivati "značajne" investicije u nuklearno naoružanje, sisteme za kontrolu iz svemira, napredne senzore, raketnu i sajber odbranu, kao i podvodna vozila bez ljudske posade, rudarenje u moru, oružje za brza dejstva i napredne mlazne motore, snažne lasere i tehnologiju elektromagnetnog topa.
Zamenik ministra odbrane SAD objasnio je da je planirano da se ta država izbori sa različitim pretnjama u različitim regionima i da treba da pojača zajednički rad sa privatnim firmama u oblasti robotike, autonomnih operacija i drugih ključnih tehnologija.
Kompanije "Lokhid Martin", "Boing" i drugi veliki proizvođači oružja uporno su od Pentagona tražili veće investiranje u ključne tehnologije. Pominje se i "iks-avion nove generacije" koji bi trebalo da nasledi borbene avione F-35.
(Telegraf.rs)