OVAJ SRBIN JE HIT: Rođen usred Drugog svetskog rata, sad hara po Fejsu! (FOTO)

Milan Budić je poljoprivrednik u penziji i nikad ništa drugo nije bio. On je takođe i jedan od najnačitanijih seljaka u okolini, dobitnik nagrada za pročitana književna dela. Učio je i govorio internacionalni jezik eperanto, po čemu je poznat u čitavom kraju

Milan Budić iz sela Plaskovac kod Topole, rođen 1943. godine, gotovo sigurno je najstariji član društvene mreže Fejsbuk u Šumadiji, a možda i u Srbiji. Pre koji dan obeležio je dve godine od otvaranja profila, na šta ga je nagovorila unuka.

Starina je vrlo aktivan na mreži, postavlja fotografije, muziku, komentariše, povezuje se sa prijateljima iz okolnih zemalja. Deda Milan ima i svoj računar, od koga se odvaja jedino kada se maši motike i vila.

Milan Budić je poljoprivrednik u penziji i nikada ništa drugo nije bio. On je takođe i jedan od najnačitanijih seljaka u okolini, dobitnik nagrada za pročitana književna dela. Učio je i govorio internacionalni jezik- eperanto, po čemu je poznat u čitavom kraju.

- Sedmog januara obeležio sam mali jubilej, dve godine od otvaranja profila na Fejsbuku. Tada mi je pomagala unuka Ivana, sada sve radim sam. Računar sam kupio na dan smaka sveta, 12. 12. 2012. godine. Ja sam profil otvorio da bih mogao da pronađem prijatelje iz belog sveta, za koje me zanimalo gde su i šta sada rade, počinje svoju priču najstariji šumadijski Fejsbuk član.

Šumadijski seljak belosvetske prijatelje je stekao učeći esperanto 1958. godine usred šumadijskog sela Plaskovac. Tada je imao 15 godina.

- Nekoliko nas u selu počelo je da uči esperanto, sve učenici, samo ja poljoprivrednik. Osnovali smo društvo u selu, dobili pečat, išli na kongrese. Oko sedam ili osam godina redovno smo dobijali časopise na esperantu i to iz Kine, Švedske... Sad su se ti moji prijatelji esperantisti razišli na sve strane. Jedna je postala medicinska sestra i radila u Švajcarskoj, jedan drug je pilot u penziji i živi u Kragujevcu - objašnjava Budić.

Starina na Fejsbuku ima 347 prijatelja. Lajkovao je 34 stranice koje se tiču sporta, a očigledno navija za "Zvezdu". Sviđa mu se 45 muzičara i grupa, među kojima Vesna Zmijanac, Dragana Mirković, ali i Bob Marli i Britni Spirs. Na "zid" kači spotove Miroslava Ilića i Ere Ojdanića, te snimke s utakmica BSK "Plaskovac". Voli domaće filmove i crtani "Tom i Džeri".

U njegovom Fejsbuku je impozantan izbor književnih dela. Pored esperanta, velika ljubav starine sa Fejsbuka su knjige. Ovaj čovek spreman je po ciči zimi, pod kišom i olujama, kilometrima da pešači da bi pročitanu knjigu vratio u biblioteku i uzeo novu. Zbog čitanja je malo i čudan po selu. Knjigu nosi i kada istera stado na pašu.

Od Narodne biblioteke "Vuk Karadžić" Milan Budić dobio je zahvalnicu „za iskazanu vernost i ljubav prema čitanju tokom 2013. godine“. Budić je član bibliotreke 40 godina.

Među prijateljima starine mnogo je lepih žena, a na „zidu” mnogo njihovih fotografija. Budić kaže da mu supruga nije baš presrećna zbog toga, ali pravda se rečima da je „birao fotografije tako da oni koji pogledaju njegov zid mogu da vide nešto lepo”.

Jedina tuga najstarijeg Fejsbuk člana je što nije imao priliku da se školuje. Otac mi je kao mlad odveden u četnike, kada je on imao tek dva i po meseca.

- Poginuo je, a sahranjen, koliko mi znamo- u Modriči. Spomenik sam mu podigao u selu da ima neko obeležje. Mene je odhranio deda. Pre vojske sam se oženio da mi se ne bi, ako bih i ja stradao od puške, kuća zatrla. Tako je učinio i moj otac. Oženio sam Ivanku 1963., komšinicu preko puta moje kuće, i otišao da služim vojsku. Tako za školovanje nije bilo vremena, a ja prošle godine proslavih zlatnu svadbu, smeška se Budić.

Milan Budić ima dva sina, Milorada i Milovana, i od njih pet "zlatnih" unuka koje su ga naučile svemu što zna o Fejsbuku.

(Marija Raca)