Hitler je 27. mart doživeo kao ličnu uvredu Srba!

- Hitler je mislio da drži Srbiju u džepu kada je knez Pavle popustio (i kada je Jugoslavija pristupila Trojnom paktu). Mrzeo je da mu se protivreči, i da ispadne da nije u pravu. Narodni izliv otpora u Beogradu shvatio je kao ličnu uvredu - kaže najpoznatiji britanski vojni istoričar Entoni Bivor

- Hitler je mislio da drži Srbiju u džepu kada je knez Pavle popustio (i kada je Jugoslavija pristupila Trojnom paktu). Mrzeo je da mu se protivreči, i da ispadne da nije u pravu. Narodni izliv otpora u Beogradu shvatio je kao ličnu uvredu. A uz to, sasvim je izvesno posmatrao Srbe kao "Južne Slovene", i gajio prema njima jednaku mržnju koju je osećao prema Sovjetima - rekao je u ekskluzivnom razgovoru za Nedeljnik najpoznatiji britanski vojni istoričar Entoni Bivor.

Bivor, inače autor čije su knjige prevedene na više od 30 jezika i prodate u tiražu većem od šest miliona primeraka, objavio je nedavno dvotomnu knjigu "Drugi svetski rat" (štampano u Srbiji u izdanju "Lagune"), u kojoj je pokušao da prikaže širu sliku najvećeg konflikta u prošlom veku čije posledice proživljavamo i danas o kome često, i neopravdano, mislimo da znamo sve.

- Svaka zemlja gleda na Drugi svetski rat kroz svoja osećanja i iskustva, ali došlo je vreme da se izdignemo uznad nacionalnog da bismo razumeli taj globalni fenomen. Poenta moje knjige je da spoji sve sukobe od Sino-Japanskog rata do Zimskog rata u Finskoj, koji su bili različiti aspekti onoga što mi znamo kao Drugi svetski rat. To nije bio jednostavan, monolitski sukob države protiv države, tri velike savezničke sile protiv Osovine i Japana. U mnogim zemljama, posebno onim koje su okupirali Nemci i Japanci, ljudi su se našli između zaraćenih strana u nečemu što bi se moglo nazvati međunarodni građanski rat - kaže izmešu ostalog Bivor.

On se u razgovoru za Nedeljnik posebno osvrnuo na ulogu Jugoslavije u Drugom svetskom ratu, razbijajući mit da je puč 27.marta 1941. usporio napredovanje Nemačke prema Sovjetskom Savezu i na taj način odredio dalji tok rata.

- Operacija Barbarosa nije odložena zbog operacija Vermahta u Jugoslaviji i Grčkoj, već zbog abnormalno kišovitog proleća u centralnoj Evropi - kaže Bivor.

Na pitanje koliko su borbe u Jugoslaviji uticale na globalni tok rata, Bivor odgovara: "Ne možete nikada uzimati individualne aspekte Drugog svetskog rata i pokušavati da procenite kakav su efekat imali na celinu. Ali dovoljno je da pogledate broj nemačkih divizija koje su "privezali" jugoslovenski partizani, koji su bili bez sumnje najaktivniji i najefektniji u zapadnoj i centralnoj Evropi."

Ceo intervju sa najpoznatijim brotanskim stručnjakom za vojni aspekt Drugog svetskog rata pročitajte u novom broju Nedeljnika.

(Telegraf.rs)