LICEMERJE SVETSKIH LIDERA: Guše slobodu govora u svojim zemljama, a marširali u Parizu (FOTO) (VIDEO)
- Iako su na skupu u Parizu svi bili jednoglasni u podršci slobodi govora u Francuskoj, na domaćem terenu ne prezaju od proganjanja onih koji promovišu slobodu govora i slobodu medija - ocenio je "Vašington post"
Na maršu solidarnosti u Parizu bili su mnogobrojni svetski lideri koji su stali u odbranu slobode izražavanja, a među njima su bili i oni koji su u svojim zemljama "uspešni" u gušenju te iste slobode, prenosi "Vašington post".
Uprkos toj gromoglasnoj predstavi jedinstva i sloge oko jedne od važnijih vrednosti zapadnih demokratija, ne može, a da se ne primeti licemerno prisustvo nekih svetskih lidera, navodi list.
- Iako su na skupu u Parizu svi bili jednoglasni u podršci slobodi govora u Francuskoj, na domaćem terenu ne prezaju od proganjanja onih koji promovišu slobodu govora i slobodu medija - ocenjuje američki list.
I organizacija "Reporteri bez granica" (RSF) saopštila je da je "zgranuta prisutnošću zvaničnika iz zemalja koje ograničavaju slobodu informisanja". Na udaru kritika RSF posebno su se našli egipatski ministar spoljnih poslova Sameh Šukri, turski premijer Ahmet Davutoglu, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, njegov alžirski kolega Ramtane Lamamra, zatim ministar spoljnih poslova Ujedinjenih Arapskih Emirata Šeik Abdulah bin Zajed al-Nahjan i gabonski predsednik Ali Bongo.
Na indeksu slobode medija RSF-a, Egipat je od 180 zemalja zauzeo 159. mesto, Turska je na mestu 154, Rusija na 148, a Alžir na 121. i Emirati na 118. mestu, a Gabon na 98. mestu. Hrvatska je, kako podseća agencija Hina, na tom spisku na 65. mestu, Srbija na 54, a Slovenija na 34. mestu.
RSF podseća da je Egipat prošle godine na zatvorske kazne od sedam do 10 godina osudio troje novinara katarske TV stanice Al Džazire pod optužbom za "terorizam". Turska, koja je 2012. i 2013. zatvorila najviše novinara na svetu, nastavila je s tom praksom i u 2014, hapseći veći broj novinara, među kojima je i glavni urednik Zamana, jednog od vodećih listova povezanog s umerenim pokretom Islamski Gulen.
Ni Rusija, kako se stalno pokazuje, nije zemlja za novinare. Tamo je bloger i politički aktivist Aleksej Navaljni već više puta zatvaran, a nekolicina preostalih nezavisnih medija bori se za preživljavanje. Iako je sloboda govora uvedena u ustav Alžira, pre prošlogodišnjih izbora uhapšen je veliki broj novinara. U UAE, od 2011. u zatvorima se nalazi više od 100 novinara, aktivista i kritičara vlade, tvrde Hjuman rajtš voč i Amnesti internešenel.
Istraživački novinar iz Gabona Džonas Mulenda morao je da pobegne iz zemlje zbog pretnji smrću. I pariski "Mond" je ukazao na učešće mađarskog premijera Viktora Orbana koji je nedavno predložio porez na internet, te izraelskog ministra privrede Naftalija Beneta koji je jednom izjavio da je "pobio mnogo Arapa u svom životu i da s tim nema problema".
Možda bi učešće tih svetskih vođa na skupu u Parizu trebalo da posluži kao važan podsetnik - slobodu govora je lako podržavati kada je ona nejasan i mutan koncept, prenosi Hina.
Pogledajte video:
(Telegraf.rs / Tanjug)