Hrvatska ukinula presudu Glavašu za ubijanje srpskih civila
Branimir Glavaš se tereti da je kao jedan od komandanata Osijeka za vreme rata u Hrvatskoj 1991. godine odgovoran za ratne zločine nad civilima srpske nacionalnosti
Ustavni sud Hrvatske je ukinuo presudu Branimiru Glavašu u slučajevima "garaža" i "selotejp" u kojima je pravosnažno osuđen na osam godina zatvora zbog ratnog zločina nad srpskim civilima u Osijeku 1991. godine.
Od Vrhovnog suda zatraženo je da ponovi postupak kojim je potvrdio osuđujuću presudu zagrebačkog Županijskog suda, prenela je agencija Hina. Uz Glavaša, koji kaznu izdržava u BiH, ustavne tužbe na presude podneli su i Ivica Krnjak, Gordana Getoš Magdić, Dino Kontić, Tihomir Valentić i Zdravko Dragić, koji su s njim osuđeni u tim predmetima.
Ustavni sud sve ustavne tužbe, kako na pravosnažne tako i na nepravosnažne presude, ispitao je u objedinjenom postupku i o njima doneo jednu odluku obrazloženu na gotovo 190 stranica.
Zbog ratnog zločina nad srpskim civilima u Osijeku, Glavaš je pravosnažno osuđen na osam godina, a kaznu mu je potvrdilo i pravosuđe BiH gde je on odlučio da služi kaznu. Do sada je odslužio tri petine zatvorske kazne.
Njegov osječki advokat Dražen Matijević prošle nedelje je zatražio od Ustavnog suda da, bez ikakvog daljnjeg odlaganja, donese odluku o ustavnoj tužbi, koju je u ime svog branjenika podneo pre četiri godine i četiri meseca. U otvorenom pismu Ustavnom sudu, koje je pročitao medijima u svojoj kancelariji u Osijeku, Matijević je tvrdio da je takvim nepostupanjem prekršen Ustavni zakon o Ustavnom sudu. Taj zakon propisuje da će "Ustavni sud doneti odluku o zahtevu, prihvaćenom predlogu i ustavnoj tužbi u roku od najviše godinu dana".
Podsetio je da je ustavnom tužbom zatražio zaštitu osnovnih ljudskih prava svog branjenika zajamčenih Ustavom i to prava na suđenje pred nezavisnim sudom i prava na suđenje na temelju zakonitih dokaza, u kojem odbrani optuženika moraju biti osigurane jednake mogućnosti dokazivanja kao i optužbi.
Glavaš se tereti da je kao jedan od komandanata Osijeka za vreme rata u Hrvatskoj 1991. godine odgovoran za ratne zločine nad civilima srpske nacionalnosti.
Njega je zagrebački Županijski sud proglasio krivim u dva slučaja, za ubistvo najmanje deset srpskih civila tokom 1991. i 1992. godine na obali Drave, kao i za zatvaranje petoro i ubistvo dvojice srpskih civila u sedištu Sekretarijata za narodnu odbranu, kome je Glavaš kao rukovodilac odbrane Osijeka tada bio na čelu.
(Telegraf.rs / Tanjug)