Srbija je na 54. mestu po slobodi štampe, nećete verovati koliko je Hrvatska iza nas!
Srbija se, prema najnovijoj objavljenoj listi od 180 zemalja rangiranih po stepenu slobode štampe za 2014. godinu, našla na 54. mestu, a Hrvatska čak 11 mesta iza nje. Na prvom mestu je, već četvrtu godinu zaredom, Finska
Organizacija Reporteri bez granica, objavila je rezultate istraživanja o stepenu slobode štampe u 2014. godini, po kojima se Srbija na listi od 180 zemalja, našla na 54. mestu, za devet mesta više u odnosu na prethodnu godinu.
Kao zemlja s najviše slobode štampe već četvrtu godinu zaredom ocenjena je Finska, a za njom, kao i 2013, slede Holandija i Norveška. S druge strane, poslednja tri mesta ponovo su zauzeli Turkmenistan, Severna Koreja i Eritreja, tri zemlje u kojima, kako se navodi u izveštaju, sloboda štampe ne postoji i koje predstavljaju "pravi pakao za novinare".
Indeks ove godine sadrži 180 zemalja, jednu više od prethodne, jer je na njega dodat Belize, koji se našao na zavidnom 29. mestu. Reporteri bez granica navode da su u 2014. veoma negativan uticaj na slobodu štampe i rad novinara izvršili sukobi u određenim zemljama, što je uticalo i na one države koje se inače smatraju demokratskima.
Najlošije ocenjena članica Evropske unije je Bugarska, u kojoj su 2014. pet meseci trajali protesti i političke tenzije. Tokom tog perioda, novinari su bili žrtve političkog nasilja, naročito oni koji se bave istraživačkim novinarstvom, navodi se u izveštaju.
Hrvatska, kao nova članica EU, našla se na 65. mestu na listi, uz napomenu da je na polju slobode medija učinjeno dosta, ali i da još mnogo toga treba uraditi, s obzirom na to da, recimo, državni medij HRT nije nezavistan, posle reformi koje je sproveo premijer Zoran Milanović, jer njegovo rukovodstvo bira parlament, što omogućava političku kontrolu.
Kad je reč o Albaniji, u izveštaju se navodi da je program za medije u toj zemlji, posle promene vlasti, ambiciozan, zbog nacrta novog zakona o većoj transparentnosti vlasništva u medijima, jačanje nezavisnosti javnih servisa i garantovanja pristupa medija informacijama državnih organa.
(Telegraf.rs / Tanjug)