Citostatika još uvek nema
Sve farmaceutske kuće koje su ga proizvodile nalaze se na optuženičkoj klupi, jer su htele da podignu cene i do 23 puta, kažu u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje
Uprkos višemesečnim najavama nadležnih zdravstvenih institucija, citostatika "5-fluorouracila" i dalje nema u većini bolnica u Srbiji, a redovno snabdevanje očekuje se tek u maju, pa se oboleli kojima je ovaj lek neophodan snalaze na sve moguće načine.
Prema rečima Sanje Mirosavljević, portparola Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, normalizacija snabdevanja se očekuje uskoro, a zdravstvene ustanove koji ga nemaju ovaj problem će rešiti interventnim uvozom.
- Očekujemo da se problem citostatika "5-fluorouacil" reši u najskorije vreme, tako da će stići do svih pacijenata kojima je preko potreban. Sve farmaceutske kuće koje su ga proizvodile nalaze se na optuženičkoj klupi, jer su htele da podignu cene i do 23 puta. Sad pokušavamo da s proizvođačima koji su zainteresovani za proizvodnju napravimo dogovor o snabdevanju naših bolnica - kaže Mirosavljevićeva.
Ona napominje da trenutno bolnice u našoj zemlji pozajmljuju jedne drugima dok se ne završe svi raspisani tenderi za hitnu nabavku, jer RZZO ne može da priušti pravljenje zaliha.
Najave i obećanja, međutim, ne pomažu mnogo onima koji već nekoliko meseci ne mogu da nađu ovaj lek, pa se snalaze na sve moguće načine da ga nabave, a najčešći je kupovina u okolnim zemljama, gde ga još uvek ima u zalihama. Najčešće se putuje u Makedoniju i Rumuniju. Najgore su prošli oni pacijenti koji su zbog nestašice morali da prekinu terapiju.
O ozbiljnosti situacije govori podatak da ovog citostatika nema nigde u regionu, zalihe su potrošene u Hrvatskoj, Makedoniji, Crnoj Gori i Mađarskoj. Kao alternativa pomenutom leku lekari predlažu višestruko skuplju terapiju "kselodu", koja košta oko 300 evra.
(I. M.)