NIJE OBAMA: Ovo je čovek koga se Putin plaši! (VIDEO)
Analitičari kažu da je reč o harizmatičnoj osobi koja odgovara sad već formiranom ruskom političkom biću
Čini se da se na vidiku ruskog političkog pejzaža pojavila neordinarna figura koju u Rusiji proglašavaju alternativom Vladimiru Putinu, ne razmišljajući o realnom političkom koeficijentu dotičnog kandidata. Kažu da bi mogli "nešto da naprave" te da konačno predsedničke izbore 2018. godine učine neizvesnijima.
Tog mogućeg, željenog i traženog Putinovog naslednika zovu - Navaljni. Aleksej Navaljni. Putinu je bacio rukavicu, iako se, kako je nedavno rekao, promena režima u Rusiji neće dogoditi na izborima, čime je dodatno uznemirio nespokojnu Rusiju, prenosi jutarnji.hr.
Navaljni je mlad, naočit i ambiciozan političar koji je nakon punih 15 godina Putinove vlasti uspeo da se nametne kao neko o kome se govori da može da barem pokuša da ugrozi vlast kremaljskog vlastelina.
- On je konačno svetlo na kraju tunela - kaže o Navaljnom Stanislav Belkovski, jedan od vodećih ruskih politikologa i autor zapažene knjige o Vladimiru Putinu. Navaljni je čovek koji odgovara ruskom političkom biću koje se definisalo u tranzicionim vremenima postsovjetske Rusije. On je idealna, harizmatična jaka osoba koja odgovara najširim slojevima ruskog društva. Ima 39 godina, "arijevskog je izgleda, plavokos", što znači da je "čiste krvi i neupitni Rus" (ne mogu da mu izbroje "tuđa krvna zrnca"). Obrazovan je, pravnik, doškolovao se na Jejlu i dobrog je i podobnog porekla - otac Anatolij bio je oficir sovjetske armije, dakle prihvatljiv je is te domoljubno-velikorusko strane.
U političkom smislu je zapadnjački orijentisan, ali još uvek dovoljno velik Rus da mu se ne može podmetnuti da se klanja strancima. Naime, upravo se to očekuje od Navaljnog: da Rusiju "pretvori" u demokratsku nacionalnu državu zapadnoeuropskog tipa, da okonča njen provincijalni konzervativni izolacionizam i da je pozicionira u Evropi. Doduše, to se od Navaljnog očekuje, ali da bi uspeo, Zapad mora prihvatiti Rusiju kao sebi ravnopravnu i istoznačnu (veliku) državu.
Iako ponekad vlada drugačija percepcija, Stanislav Belkovski smatra da bi prokremaljske politička, a u prvom redu ekonomska (oligarsi) elita prihvatila Alekseja Navaljnog jer ona želi sebe (i svoje naslednike koje uglavnom školuju u najprestižnijim engleskim, američkim, francuskim i nemačkim školama, koledžima i fakultetima ) da pozicionira na Zapadu.
Putin je bio taj koji je to trebao da omogući, a sada kad je suočen sa sankcijama i otpadništvom od "savremenog sveta", rastu i šanse Navaljnog
Navaljni jako dobro gradi svoju političku karijeru. Prema sociološkim istraživanjima, 2011. godine za njega je znalo samo šest posto populacije, a sada, tri godine kasnije, općepriznata je politička ličnost na ruskoj sceni.
Prema nedavnim istraživanjima, za njega bi na predsedničkim izborima glasalo više od 15 odsto Rusa, a izveštajima njegovog Antikorupcijskog udruženja, koje se pozicioniralo kao barometar korupcije u Rusiji te donosi i razotkriva korupcijske afere političke elite, veruje gotovo 70 posto Rusa.
Navaljni je apokaliptički zaključio da glavna prepreka promenama nije Putin, nego činjenica što "mnogi obični Rusi ne veruju da Rusija ima budućnost".
(Telegraf.rs)