BRAVO, SRBINE: Učio Amere o Velikom ratu uz Marš na Drinu, a oni sami otkrili "Đelem, đelem"! (VIDEO)

- Svidelo im se toliko da su tražili i slušali našu muziku da sam sutradan ušao u učionicu a oni našli “Đelem Đelem” od Šabana Bajramovića i slušaju - kaže za Telegraf Aleksandar Đurić, direktor "Miami Arts Charter School" čiji je video na kome Amerikaci sviraju "Marš na Drinu" za dva dana videlo preko 80.000 ljudi

Aleksandar Đurić stigao je u Ameriku pre 23 godine da predaje violu, i tada nije ni slutio da će se njegova ljubav prema muzici i Srbiji sa velikim žarom preneti na mlade Amerikance, a još manje je mogao da zna da će snimak na kom učenici igraju kolo i sviraju “Marš na Drinu” postati pravi internet hit!

Za samo dva dana video-snimak je skupio više od 80.000 pregleda na Jutjubu.

- U septembru su me učenici pitali da im pojasnim početak Prvog svetskog rata, jer sam iz Srbije. Pustio sam im “Marš na Drinu” na Jutjubu i tako je sve počelo. Moj cilj je prvo bio da se deca obrazuju i da možda škola dobije malo reklame, ali sad bih voleo da iskoristim ovu priliku da možda nađem nekog da nam pomogne da odsviramo neki zajednički koncert u Beogradu i da se srpska deca dovedu u Majami na svirku posle toga. Prihod od Youtube ću da iskoristim za kupovinu i popravku instrumenata - kaže Aleksandar Đurić, direktor “Miami Arts Charter School” za naš portal.

O tome koliko su se mladi Amerikanci oduševili našom muzikom, govori i sledeća Aleksandrova priča: "Svidelo im se toliko da su tražili i slusali našu muziku da sam sutradan ušao u učionicu a oni našli “Đelem Đelem” od Šabana Bajramovića i slušaju. Baš me dirnuše u srce u tom trenutku i oni su predložili da probamo da odsviramo nešto naše. Tu se rodila ideja za ovaj snimak".

Mnogo vremena za spemanje ovog videa, đaci nisu imali. Aleksandrov otac profesor Dragan Đurić je hornista i dugogodišnji član Opere, Filharmonije i Radio Beograd pronašao je note, skenirao i poslao.

- Pošto se spremamo za koncert sa vrlo ozbiljnim repertoarom (Betoven, Šubert, Šuman) znao sam da nemam puno vremena da snimim i da ih naučim ovo pa smo poneli note sa nama u severnu Floridu gde svake godine idemo na ekskurziju i znao sam pošto imamo malo slobodnog vremena da će da ga spakuju za kratko vreme. Pošto je i Ballet isao sa nama ja sam i njih uključio, a foto sekcija je telefonima snimala video.  To objašnjava loš kvalitet videa ali ja sam snimio audio profesionalnim mikrofonima pa ga kolko tolko vadi. Ispalo je čak i bolje da se snima u kampu zato što je priroda mnogo lepa i bila je velika poljana ispred jezera gde je snimljen kraj videa - priča Aleksadar za Telegraf.

Aleksadar je u Ameriku došao sad već davne 1991. godine kod strica i tada je položio prijemni za Juilliard School of Music i dobio punu stipendiju da studira Violu. Pošto je imao završenu godinu na našoj Muzičkoj Akademije uspeo je da završi Juilliard za 3 godine i počne da predje u Majamiju gde je dobio stipendiju za master studije.

Posle završetka škole sam upoznao je svoju sadašju suprugu i odlučio da ostane u Majamiju zbog dobrog života i dobrog vremena. Radio je u New World Symphony, Florida Opera, Florida Philharmonic i držao razne kamere nastupe što i danas radi.

Iz hobija je počeo da podučava gudače 2001. godine u jednoj maloj školi, a nekoliko godina dobio je poziciju kao asistent dirigenta u Miami Arts Charter School. Od prošle godine radi na funkciji program direktora u ovoj školi.

(Telegraf.rs)