NAJVEĆI MISLILAC DANAŠNJICE STIŽE U SRBIJU: On veruje da politika treba da služi nama, a ne mi njoj! (VIDEO)

Jedan od najvećih mislilaca današnjice Alen Badju će 12. januara, od 18 časova održati predavanje "Živi prezent i politički subjekt" u velikoj sali Doma kulture Studentski grad. Nakon predavanja sledi podijum-diskusija sa Badjuom kao i razgovor sa publikom

U Srbiju konačno stiže jedan od najvećih filozofa i mislilaca današnjice Alen Badju. Njegova prva poseta Beogradu i Novom Sadu biće obeležena serijom predavanja i razgovora sa publikom.

Prema rečima nadležnih iz Edicije Jugoslavije, Studenskog kulturnog centra (Novi Sad) i Doma kulture Studentski grad (Novi Beograd), Badju će 12. januara, od 18 časova održati predavanje "Živi prezent i politički subjekt" u velikoj sali Doma Kulture Studentski grad. Nakon predavanja sledi podijum-diskusija sa Badjuom (u organizaciji Edicije Jugoslavija), kao i razgovor sa publikom.

Narednog dana, 13. januara, od 19 časova biće održana projekcija filma "Kineskinja" (1967), nakon čega će uslediti Badjuov razgovor o Žanu-Liku Godaru u velikoj sali Doma Kulture Studentski Grad.

U 19. časova,  14. januara biće upriličen razgovor o "Obaveznom pozorištu" (teze iz njegove knjige "Rapsodija za teatar" u Novosadskom pozorištu.

Prva dva susreta vodiće se na engleskom jeziku, dok će poslednje, novosadsko, biti organizovano uz simultani prevod.

Alen Badju filozof, matematičar, romansijer, dramaturg, osnivač Instituta za philosophie francaise contemporaine, profesor na Ecole Normale Superieure u Parizu, jedan je od najproduktivnijih i najuticajnijih mislilaca današnjice.

U svom povratku na platonistički pojam Istine, Badju u centar svog filozofskog sistema smešta četiri procedure istine koje filozofija prepoznaje kao univerzalne i večne: matematiku, umetnost, ljubav i politiku. Konstatujući da se nalazimo u eri ponovnog rođenja istorije, o čemu svedoči globalni talas narodnog bunta, francuski filozof pažljivo reinterpretira poraze revolucionarnih sekvenci (Francuska revolucija, Oktobarska revolucija, Kulturna revolucija u Kini), naglašavajući da se ta iskustva moraju sagledati kao putokazi, a ne stranputice, za jednu novu politiku emancipacije. Istrajan borac novog tipa politike, vanpartijske orijentacije, Badju zaključuje da se istinska politika misli, a ne glasa.

Politika emancipacije jeste mišljenje novog, a nikako kompromis sa logikom "kapital-parlamentarizma" i njegovim bezidejnim izdancima "demokratskog materijalizma". Toj ideji veran je više od 40 godina.

Poslednje objavljene knjige: "Logike Svetova" (2006) "Drugi manifest za filozofiju" (2009), "Pohvala ljubavi" (2009), "Vitgenštajnova antifilozofija" (2009), "Komunistička hipoteza" (2009), "Ponovno rođenje istorije" (2011).

Na srpsko-hrvatskom jeziku objavljeno je nekoliko izdanja tekstova Alena Badjua, od kojih izdvajamo: "4 Maja 1968" (iz komunističke hipoteze), 2010. Edicija Jugoslavija (sveska br.1), "O mračnom raspadu", "O kraju Državne istine" (2009).

(Telegraf.rs)