"SRPSKI AMAZON" U SMRTNOJ OPASNOSTI: Evo ko će spašavati jedan od najlepših krajeva Srbije (FOTO)
Srbija je zemlja koja raspolaže izuzetnim prirodnim lepotama i bogatstvima kojih ponekad ni sama nije svesna. Jedan od takvih predela u našoj zemlji je i Gornje Podunavlje, drugo najvažnije vlažno stanište na čitavom toku reke Dunav
Srbija i njeni građani nisu poznati po tome da vode računa o prirodi i životnoj sredini. Isto misle i oni koji nam dođu u goste.
Redovno dobijamo negativne poene za brigu o okolini, pa tako ne bi trebalo da nas šokira kad Tanja Miščević, šefica srpskog tima za pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji, kaže: "Moramo da priznamo da nam je zemlja prljava."
Upravo je pitanje životne sredine, tokom pregovora oko ulaska u EU, bila nedavno tema u Briselu gde je završen skrining o poglavlju 27 koje se odnosi na životnu sredinu i klimatske promene.
Ustanovljeno je da je Srbiji za uvođenje evropskih standarda u oblasti zaštite životne sredine u zakonodavstvo potrebno 10,5 milijardi evra!
Ovu sumu, naravno, neće u celosti obezbediti Srbija, već će nam dve trećine biti dostupno preko EU fondova. Za preostalu trećinu, kažu u Ministarstvu za poljoprivredu i zaštitu sredine „mora da se uključi ne samo država, nego i privatni sektor".
Međutim, ono što je manje poznato - privatni sektor je odavno uključen u ovu priču.
Upoznajte srpski deo "evropskog Amazona"!
Specijalni rezervat prirode Gornje Podunavlje, koji predstavlja jedan od najlepših i najinteresantnijih predela u Srbiji, pravi je primer značaja privatnog sektora za obnavljanje prirodnih lepota.
Ova oblast, poznata i kao srpski deo "evropskog Amazona", predstavlja prvo zaštićeno područje koje će deliti i kojim će zajednički upravljati pet zemalja (Austrija, Mađarska, Hrvatska, Slovenija i Srbija).
Deo je i budućeg prekograničnog rezervata biosfere "Mura-Drava-Dunav", koji će biti pod zaštitom organizacije UNESCO, a uz Frušku goru, jedno je od dva zaštićena područja u Srbiji koje je dobilo Evropsku povelju za održivi turizam koji dodeljuje Europark federacija, što će olakšati međunarodnu promociju zaštićenih područja kod nas.
Gornje Podunavlje se nalazi u blizini Sombora i Apatina, a deo je velike i izuzetno značajne poplavne doline koja se prostire i u Mađarskoj i Hrvatskoj. Ovo područje je posle delte najvažnije vlažno područje na čitavom toku Dunava!
Ljudskim nemarom, "evropski Amazon" je bio doveden na rub propasti. Odsečen od rečnog toka zbog izgradnje nasipa, skoro u potpunosti je bio obrastao trskom i vrbama, a oblast veoma bitna za razmnožavanje i migraciju velikog broja ptica, izgubila je svoju funkciju usled sušenja i obrastanja vegatacijom.
Rezervat čekaju bolji dani, jer će u narednih sedam godina biti potpuno obnovljen, a već tri godine na njemu zajedno rade WWF - Svetski fond za prirodu i Coca-Cola sistem.
I već ostvareni rezultati obećavaju – ptice su počele da se vraćaju od kada su bare ponovo ispunjene vodom. Izgrađene su turističke staze i posmatračnice , tako da posetioci ovog rezervata ne da su samo u prilici da u potpunosti uživaju u čarima ovog dela Srbije, već zahvaljujući tablama edukativnog karaktera, mogu "evropski Amazon" napustiti obogaćeni novim saznanjima.
WWF i Coca-Cola sistem od 2007. godine sarađuju u cilju očuvanja slatkovodnih resursa širom sveta, a jedna od tih inicijativa je i obnova vlažnih staništa duž Dunava i na teritoriji "evropskog Amazona". Zahvaljujući ovoj saradnji Gornje Podunavlje danas izgleda mnogo bolje, a u narednih sedam bi trebalo da povrati stari sjaj!
Koliko je ovaj projekat prepoznat u javnosti, govori i činjenica da je za njega Coca-Cola sistem dobio Svetsku nagradu za inovacije u industriji napitaka.
Na žalost, ovo je jedan od retkih dobrih primera u Srbiji, kada je zaštita prirode u pitanju, ali se nadamo da će biti još lokaliteta u Srbiji koji se mogu pohvaliti da su usklađeni sa evropskim ekološkim standardima.
(Telegraf.rs)