REVOLUCIJA: Ono što su izmislili ovi srpski bibliotekari do sada nije postojalo u Srbiji!

U digitalnoj zbirci biblioteke "Milutin Bojić" koja se sada može čitati i na mobilnim telefonima i tablet računarima nalazi se veliki broj rukopisa pesnika Milutina Bojića, uključujući i rukopis antologijske pesme "Plava grobnica", a tu su i gotovo sve knjige ovog autora objavljene za života, kao i posle njegove smrti

Nimalo slučajno na Dan bibliotekara, biblioteka "Milutin Bojić" iz Beograda omogućila je korisnicima širom Srbije i sveta da knjige iz njene digitalne biblioteke mogu čitati na svojim mobilnim telefonima ili tablet računarima.

Kako se navodi u saopštenju Biblioteke "Milutin Bojić" bogatom sadržaju digitalne biblioteke može se pristupiti na OVOJ ADRESI.

U digitalnoj zbirci nalazi se veliki broj rukopisa pesnika Milutina Bojića, uključujući i rukopis antologijske pesme "Plava grobnica", a tu su i gotovo sve knjige ovog autora objavljene za života, kao i posle njegove smrti.

Takođe, u digitalnoj biblioteci mogu se pročitati i studije o Bojićevom delu, kao i prevodi pesama na engleski, francuski, ruski i grčki jezik. S obzirom na to da se Biblioteka "Milutin Bojić" nalazi na teritoriji opštine Palilula, formirana je i zavičajna digitalna zbirka, koja obuhvata knjige i periodiku koje se bave ovom opštinom.

- Biblioteka je pokrenula i zavičajnu zbirku posvećenu Paliluli, u kojoj su knjige i publikacije o ovoj opštini i njenim naseljima. Postavili smo sebi i zadatak da digitalizujemo kompletnu biblioteku srpskih pisaca koja je u 63 knjige objavljena od 1928. do 1931. godine. U digitalnoj biblioteci se nalaze i veoma retke publikacije, poput izveštaja Druge muške realne gimnazije u Beogradu za školske godine 1936/37 i 1937/38. godinu - objasnio je za Telegraf direktor ove biblioteke Jovica Krtinić dodajući da će se potruditi da do sledeće godine omogući da sve knjige budu pretražive po ključnim pojmovima.

- Koristimo priliku da pozovemo sve sa teritorije Palilule da nam donesu publikacije, fotografije koje odražavaju duh nekih prošlih vremena iz naselja ove opštine - dodao je na kraju razgovora s nama Krtinić.

Inače, nove pogodnosti su potpuno besplatne, bazirane na načelu otvorenog pristupa znanju i informacijama.

Digitalna biblioteka "Milutin Bojić“ formirana je uz podršku Ministarstva kulture.

(Telegraf.rs)