Da li ste znali da je Drakula bio četnik? (VIDEO)
Predlažemo vam da poslušate američku radio-dramu u kojoj su 1942. slavni američki glumci Orson Vels i Vinsent Prajs tumačili četnike, u ono vreme, prema mišljenju Amerikanaca jednog od najvažnijih pokreta otpora u borbi protiv Hitlerovih trupa
Pre nekoliko godina ceo region iznenadilo je otkriće zagrebačkog istoričara filma Daniela Rafaelića koji je pripremajući dokumentarac "Druga strana Velsa" otkrio da je slavni američki glumac Orson Vels uz još jednu glumačku legendu - Vinsenta Prajsa, 1942. glumio u američkoj radio-drami "Četnici" ("The Chetniks").
Vels je pozajmljivao glas četničkom vođi Dušanu, a u 15-minutnoj emisiji, uzbudljivu priču naracijom otvorio je Vinsent Prajs, majstor horora (poznat između ostalog i po naraciji u ostvarenju "Drakula Vinsenta Prajsa" iz '82.).
Nakon Prajsovog upozoravanja na situaciju u Jugoslaviji, četnici polažu zakletvu vođi Dušanu. Među njima su uglavnom napaćeni muškarci i žene kojima je Hitler uzeo sve, ali im je ostalo oružje i otrov, koji će progutati u slučaju da ih zarobi neprijatelj.
Interesantan deo drame je svakako onaj u kojem se Dušan ispoveda da se još kao dečak zaljubio u vršnjakinju Jovanu, te da se nakon toga s njom oženio i da su se ubrzo preselili u Beograd, gde su otvorili malu radnju.
Dušanova lična priča završava se tragično, time što je Jovana koja je trebalo da mu rodi sina poginula u nemačkom bombardovanju Beograda. Inače četnik kojeg tumači Orson Vels obraća se i samom Hitleru zamerajući mu što je raskomadao Jugoslaviju, pobio ljude, porušio gradove, a čitav govor završava pohvalno po Dražu Mihailovića.
Četnici su bili deo serijala "Treasury Star Parade" koji je finansijski podržala američka vlada pokušavajući tako da upozori slušaoce da se u Evropi Velika Britanija, Sovjetski Savez i različiti pokreti otpora bore protiv Hitlerovih trupa.
Među njima su bili i četnici, koji su na čelu s Dražom Mihailovićem predstavljeni kao najvažniji pokret otpora koji se nakon sloma Jugoslavije formirao na tom prostoru. Takvoj reputaciji doprinelo je i to što u njihovim redovima nije bilo komunista, što ih je podržavao kralj Petar Karađorđević u Londonu i što je načelno bio antifašistički.
(K. V.)