OVA PREDSTAVA ĆE PROMENITI SRBIJU: A vas će naterati da malo usporite u životu! (FOTO)
Predstava "Dar" rađena po tekstu glumice Milene Đorđević deo je šireg društveno-angažovanog projekta koji za cilj ima upoznavanje javnosti sa autizmom. Kako bi projekat bio u potpunosti realizovan, međutim, potrebna su dodatna finansijska sredstva
Oni često izbegavaju ljude, i ne razumeju tuđa osećanja. Ljudi sa autizmom su drugačiji. Ali na koji način? - Pitanje je na koje nam odgovor daje predstava "Dar", koja će nimalo slučajno na Dan ljudskih prava, 10. decembra biti postavljena na sceni "Kult" UK "Vuk Karadžić" (u 20.00 časova).
Nesvakidašnji tekst glumice Narodnog pozorišta Milene Đorđević uobličen sjajnom režijom Miloša Đorđevića, deo je zapravo šireg društveno-angažovanog projekta koji za cilj ima upoznavanje javnosti sa autizmom i problemima sa kojima se suočavaju oni koji se nalaze u ovom stanju.
O kompleksnosti čitavog projekta, ali i neophodnoj finansijskoj podršci razgovarali smo sa glumicama Majom Ranđić i Zoranom Bećić koje sa ostatkom, kako sebe zovu, "pozorišnog trupa Siguran Konj" - Stojanom Đorđevićem, Milenom Đorđević, Milanom Kovačevićem i Bobom Latinović čine postavku "Dara".
- Svi smo roditelji i od prvog trenutka bili smo složni u tome da podržimo ideju Milene Đorđević da se konačno progovori u Srbiji na ovu temu, ali i da se javnost u Srbiji upozna sa ljudima koji nam šalju skrivenu poruku i skreću pažnju na neke stvari. Ovaj komad je možda najbolje opisao Svetislav Bule Goncić kada je rekao:" Ovo je dar za publiku"! - počinje s nama priču glumica Zorana Bećić dodajući da se projekat sastoji od četiri dela.
- Predstava "Dar" čija je okosnica priča o životu porodice koja ima dete u stanju autizma je prvi - objašnjava Zorana na čije se reči nadovezuje njena koleginica Maja Ranđić - Drugi deo čini interaktivna tribina koja će biti održana nakon odigrane predstave. Vodiće je stručnjaci. Naime, kako bi se bolje informisali o stanju autizma, s gledaocima će razgovarati docent Snežana Babović, ekspert iz oblasti autizma, Natalija Lazić majka deteta sa autizmom i Ana Milanović učiteljca koja će govoriti na temu inkluzije u školama, drugim rečima - socijalizaciji dece sa autizmom.
Treći deo projekta, saznajemo, biće seminari za obuku nastavnog kadra i svih zainteresovanih za rad sa decom sa posebnim potrebama u cilju što bolje i lakše inkluzije, kao i umrežavanje svih institucija i udruženja koja se bave ovim problemom.
- Poslednji, četvrti deo biće autorski igrani niskobudžetni film rađen po prilagođenom tekstu predstave, koji bi trebalo da nastavi svoj život na festivalima upoznavajući širu javnost sa ovom temom - kaže Zorana dodajući da naposletku sve neće ići tako lagano, jer će projekat biti moguće u potpunosti realizovati isključivo uz finansijsku podršku fondova, minastarstava i raznih sponzora kod kojih je ova inventivna društveno-angažovana ekipa već konkurisala.
- U međuvremenu mi krećemo sa predstavom i tribinama, a za dalje, kako bude. Zbog teme kojom se predstava i projekat bave, potrebna nam je medijska podrška - poentira na kraju razgovora sa nama Maja Ranđić.
Komad ''Dar'' prikazuje dečaka Kostu i njegovu porodicu od njegovog rođenja do puberteta. To je priča o ljubavi, različitostima i prihvatanju sebe i drugih. Kosta je poseban i drugačiji. On ima dar. Naučiće svoju porodicu da ponovo voli, okupiće ih i vratiti pravim vrednostima, a sve nas podsetiti na smisao našeg postojanja na svetu. Kroz predstavu na nesvakidašnji, duhovit i dirljiv način publika će moći da podseti sebe da treba malo usporiti u životu, ali i gledati u one do kojih nam je stalo... Da je trenutak taj koji čini život lepšim i da ga ne treba propuštati.
Repriza predstave "Dar" zakazana je za 24. decembar u 20.00 časova, dok je naredno izvođenje planirano 19. januara.
(Katarina Vuković)