SRAMOTA: Nema testova na drogu za vozače!

Primera radi, u Policijskoj upravi Novi Sad ne postoji nijedan aparat koji se koristi za testiranje vozača na narkotike, a znamo da ih u Beogradu postoji samo nekoliko. Ali i to što postoji, retko se koristi. Najčešće se to radi u slučajevima saobraćajnih nesreća - kažu iz Sindikata srpske policije

Saobraćajci u Srbiji veoma retko otkrivaju vozače koji su pod dejstvom narkotika jer čak ni veliki gradovi, osim Beograda, nemaju specijalne aparate pomoću kojih se to utvrđuje na licu mesta, a ni za te malobrojne aparate nema odgovarajućih patrona.

Tako su saobraćajci primorani da "odokativno" otkrivaju drogirane vozače, koje potom mogu jedino da šalju na obavezno testiranje u medicinskoj ustanovi.

Ispada onda da su vozači u Srbiji koji voze pod dejstvom narkotika u boljem položaju nego oni koji piju jer policija teže može da ih otkrije. Ovu informaciju su nam nezvanično potvrdili i u Saobraćajnoj policiji, gde kažu da policajci imaju pravo na osnovu sopstvene procene da pošalju vozača na droga-test u odgovarajuću medicinsku ustanovu.

U Sindikatu srpske policije tvrde da se provera na drogu radi veoma retko. 

- Primera radi, u Policijskoj upravi Novi Sad ne postoji nijedan aparat koji se koristi za testiranje vozača na narkotike, a znamo da ih u Beogradu postoji samo nekoliko. Ali i to što postoji, retko se koristi. Najčešće se to radi u slučajevima saobraćajnih nesreća. Jasno je koliko je u svim drugim slučajevima saobraćajcima teško da samo na osnovu izgleda procene da li je neko pod dejstvom narkotika. Godinama se obećava da će takvi aparati biti nabavljeni, međutim, novca nema ni za osnovnu opremu - rekli su u ovom sindikatu.

Inače, savremeni aparati koji na licu mesta mogu da registruju prisustvo droge trebalo je da budu nabavljeni još 2001 godine, ali to se nije desilo. Ovu informaciju potvrdio nam je i Stojadin Jovanović, koji je u to vreme bio načelnik Saobraćajne policije.

- Trebalo je da bude uvezen uređaj koji bi otkrivao prisustvo droge na osnovu uzorka pljuvačke. Međutim, trebalo je da policajac obavi osam operacija kako bi uradio test na licu mesta, pa je traženo od proizvođača da se smanji taj broj kako bi policija mogla efikasnije da deluje. Šta se sa tim desilo kada sam otišao sa mesta načelnika, ne znam - rekao je Jovanović.

Kako prenose Naše novine, ova ideja nije realizovana do kraja, između ostalog, i zato što je testiranje preko urina mnogo jeftinije. Izvori Naših novina potvrdili su da policija trenutno pregovara o kupovini nekoliko aparata, ali je problem u tome što samo jedan košta čak 2. 650 evra.

- Još veći izdatak je za patrone koje služe za testiranje jer 413 tih patrona košta oko 10. 000 evra, a tu količinu saobraćajci mogu da potroše bukvalno za jedno veče - objasnio je sagovornik Naših novina.

(Telegraf.rs / Naše novine)