Letnje računanje vremena: Časovnici se noćas pomeraju sat unapred

U noći između subote i nedelje u 2 sata ujutru vreme se pomera za jedan sat unapred. Kazaljke se pomeraju da bi se "produžio" dan i uštedela električna energija

Letnje računanje vremena počinje sutra u 2 sata ujutru pomeranjem kazaljki na časovnicima za jedan sat unapred. Cilj pomeranja vremena je ušteda električne energije, a obavlja se uglavnom u noći vikenda kako ne bi donelo probleme radno aktivnom stanovništvu.

Na osnovu Zakona o računanju vremena, letnje računanje vremena u ovoj godini počinje poslednje nedelje marta tako što se vreme u 2 časa ujutru pomera za sat unapred. Letnje računanje vremena završava se poslednje sedmice u oktobru.

Pomeranje kazaljki u zapadnoj Evropi uvedeno je početkom sedamdesetih godina, sa obrazloženjem da se time "produžava" dan, omogućuje ušteda u potrošnji električne energije, povećava produktivnost, poboljšava prilagođavanje ljudi i radni dan čini efikasnijim. Pomeranje kazaljki se u većini slučajeva obavlja u noći između subote i nedelje da ne bi izazvalo veće probleme za radno stanovništvo.

U Srbiji je letnje računanje vremena uvedeno 27. marta 1983. godine.

Jedina evropska zemlja koja nije uvela razlikovanje zimskog i letnjeg računanje vremena je Island. Osim te države, prošle jeseni ni Rusija, prvi put posle 30 godina, nije vratila časovnike na zimsko računanje vremena.

(M.S. / Tanjug)