BG UNIVERZITET UPOZORAVA: Pazite gde objavljujete naučne radove!

Rektorat je upozorio sve profesore, saradnike, istraživače i studente da pre objavljivanja svog naučnog rada prvo dobro provere sajtove i časopise gde bi to uradili, jer se pojavio veliki broj pseudo časopisa i internet sajtova na kojima se nalaze falsifikovane prezentacije

Jedan od načina da se prevari akademsko izdavaštvo jeste izrada falsifikovanih internet prezentacija, zbog čega je Univerzitet u Beogradu na svom sajtu postavio linkove putem kojih može da se utvrdi validnost časopisa.

Uz predatorske časopise, dobili smo i predatorske sajtove naučnih izdanja. Oni koji stoje iza takve prezentacije lažiraju proceduru objavljivanja rada, uz naplatu fiktivnih troškova, objavio je RTS.

Međutim, časopisi koji postaju žrtve ovakve prevare u većini slučajeva nemaju izdanje na engleskom jeziku ili internet prezentaciju.

- Da je časopis predatorski može da se otkrije kada se broj radova namnoži i kada postane evidentno da on nema stvarnu recenziju - rekla je Vera Dondur, predsednica Nacionalnog saveta za nauku i tehnološki razvoj.

Kada je reč o akademskom licemerstvu, profesori smatraju da im treba stati na put.

- Znaju i sami kandidati kao i njihovi mentori kada šalju rad gde ga šalju - kaže dekan ETF-a Branko Kovačević.

Ivanka Popović, prorektor Univerziteta u Beogradu kaže da se od istraživača očekuje da budu vrlo oprezni kada biraju u kojim časopisima će izadavati rezultate svog rada.

- Bila bi šteta da neki dobar rezultat završi u problematičnom časopisu jer bi to onda bili izgubljeni podaci i potrošene pare - istakla je ona.

Za kraj godine je najavljen Pravilnik o kategorizaciji i rangiranju naučnih časopisa, a predviđeno je da se, ukoliko časopis bude označen kao pseudo, odnosno predatorski, automatski briše sa liste kategorizovanih časopisa, rečeno je u resornom ministarstvu.

Inače, u izradi je i "Kodeks etičkog ponašanja za dobru naučnu praksu" koji reguliše problem upravo ove pseudo-listerature.

(Telegraf.rs)