Muzičari, evo kako mogu da vas kazne ako svirate iza ponoći!
Prema Zakonu o javnom redu i miru, prema članu 9, vlasnik ugostiteljskog objekta je dužan da upozori lica koja narušavaju propise, a ukoliko to ne učini sledi mu kazna od 20.000 dinara ili 40 dana zatvora, a muzičar koji ne bude poštovao ove zakone dobiće novčanu kaznu od 10.000 dinara
Zakon o javnom redu i miru, po kom ugostiteljski objekti ne smeju da stvaraju buku nakon jednog sata posle ponoći, mnogima nije jasan, a veliki broj vlasnika lokala i muzičara je sklon nepoštovanju istog.
U sličnoj situaciji se našao muzičar D. M. protiv koga je pokrenut prekršajni postupak jer je u jednom lokalu u centru Vršca svirao u 1.20 sati iza ponoći.
Naime, Prekršajni sud u Vršcu je pokrenuo prekršajni postupak protiv D. M. jer je 27.7.2013. godine u tom gradu oko 1.20 sati na Trgu Svetog Teodora Vršačkog remetio javni red i mir kao angažovani muzičar, a buka koju je on pravio se čula na oko 20 metara od ugostiteljskog objekta u kom je svirao.
Tim postupkom, on je učinio prekšraj koji je kažnjiv po članu 15 stava 1 Zakona o javnom redu i miru, te na osnovu pomenutog zakonskog propisa i čl. 32, čl. 39, čl. 42 Zakona o prekšrajima.
Shodno ovom prekršajnom postupku, mi smo se zapitali da li bi trebalo D. M. da bude kažnjen ili zapravo vlasnik lokala, kao i to sa čim bi sve mogli da se susretnu klubovi i kafane koje rade u proseku do tri sata ujutru.
Prema Zakonu kojim se utvrđuju prekršaji i krivična dela kojim se ugrožavaju i remete javni red i mir, a u smislu njega, usklađeno je stanje međusobnih odnosa gražana nastalo njihovim ponašanjem na javnom mestu i delovanjem organa i organizacija u javnom životu radi obezbeđivanja jednakih uslova za ostvarivanje prava građana na ličnu i imovinsku sigurnost, mir i spokojstvo, privatni život, slobodu kretanja, očuvanje javnog morala i ljudskog dostojanstva i prava maloletnika na zaštitu.
Pravnica Gordana Simić nam je objasnila da su u situaciji koja je zadesila D. M. zapravo krivi i on, ali i vlasnik lokala jer ga nije upozorio.
- U ovoj situaciji je odgovorna i jedna i druga strana jer je prema čl. 9 ovog Zakona, vlasnik ugostiteljskih objekata dužan da upozori lica koja remete javni red i mir - rekla je ona i dodala:
Osim što je u obavezi da upozori lice koje remeti javni red i mir, mora da prijavi i nadležnim organima, a ukoliko to ne učini, sledi mu kazna od 20.000 dinara ili kazna zatvora od 40 dana.
Sa druge strane u čl. 15 jasno stoji da "ko remeti mir drugih izvođenjem muzičkih i drugih sadržaja, korišćenjem muzičkih instrumenata, radio i televizijskih prijemnika i drugih zvučnih uređaja, kao i mehaničkim izvorima buke i zvučnim signalima, kazniće se novčanom kaznom od 10.000 dinara".
Shodno ovom zakonu, zapitali smo se šta je sa koncertima koji traju duže od sat vremena iza ponoći kao i sa klubovima koji rade čitavu noć, i pritom prave buku, Simićeva nam je objasnila:
- Postoji bitna razlika između organizovanih skupova i ovih drugih. Koncerti i klubovi dobijaju dozvolu za rad i tu se tačno zna do kada će se čuti muzika, tako da tu nema spornih situacija. Međutim problem nastaje kada dozvola za rad nije dobijena.
Dakle, prema svemu navedenom u tekstu, Zakon o javnom redu i miru je sasvim jasan. U situacajama kada neki određeni muzički događaj nije prijavljen, odgovornost snose i vlasnik lokala, ali i muzičari, a organi reda navode da bi svi koji se bave ovom vrstom posla trebalo da budu upoznati sa svim zakonskim normama.
(M. Bojić)