UKRAJINA, GODINU DANA POSLE: Rusija uzela Krim, zemlja podeljena, rat i dalje bukti! (FOTO) (VIDEO)
Posle tačno godinu dana od izbijanja protesta u Ukrajini mnoge stvari su se promenile. Pročitajte čime je sve Majdanska revolucija rezultirala i koje su posledice svega
Od početka ukrajinske "Majdanske revolucije" prošla je, evo već puna godina, a mi vas danas podsećamo kako je sve počelo i koji su rezultati i posledice svih ovih dešavanja.
Protesti su započeli i bili su usmereni protiv tadašnjeg ukrajinskog predsednika Viktora Janukoviča i premijera Mikole Azarova, zapravo iz razloga da bi tadašnji državni vrh Ukrajine potpisao sporazum sa Evropskom Unijom, a ne sa Rusijom, a pretvorili su se i u borbu protiv korupcije i borbu za ljudska prava u Ukrajini, i kao jedan od možda i najvažnijih rezulatata imali su svrgavanje Janukoviča i formiranje nove Vlade.
Naravno, uspeh ovog protesta je uplašio Rusiju i njen državni vrh, pa je zato veoma brzo smišljen plan da se aneksira Krim, koji se takođe veoma brzo pretvorio u vojnu intervenciju na istoku Ukrajine i eskalirao sukobima koji još uvek traju.
Ono što je iniciralo da se ukrajinski narod pobuni je već pominjani sporazum sa EU koji je Viktor Janukovič tako olako odbio da potpiše. Spekuliše se da je pominjao potpisivanje istog samo da bi skrenuo pažnju Vladimira Putina i podsetio ga da ne drži svoju reč, međutim čim je dobio 15 milijardi dolara kredita i jeftinu cenu gasa, Janukovič je veoma brzo i veoma lako odbacio evropsku budućnost Ukrajine i okrenuo se Rusiji i Vladimiru Putinu.
Stotine hiljada ljudi je izašlo na ulice i uputilo se u Kijev, i veoma brzo je Janukovič shvatio da neće moći da ih drži pod kontrolom, pa je na njima upotrebljavana sila i nastalo je krvoproliće. Mržnja koju je narod osećao prema Viktoru Janukoviču po prvi put se iskazivala tako otvoreno.
Posle duge i krvave borbe, Majdanska revolucija imala je jedan jako konkretan i bitan rezultat - Viktor Janukovič i Mikola Azarov su smenjeni, a na njihovo mesto su došli Petar Porošenko i Arsenij Jacenjuk, koji ne igraju po pravilima Rusije, i otud, već pominjana aneksija Krima i vojni sukobi na istoku zemlje koji traju i dan danas.
Ukrajina danas "uživa" podršku Sjedinjenih Američkih Država i Evropske Unije u svojim pokušajima da se odvoji od "skuta Rusije" i postane država koja ne zavisi ni od koga. U cilju poboljšanja odnosa američki potpredsednik Džo Bajden doputovao je juče u Kijev kako bi razgovarao sa Porošenkom i Jacenjukom.
SAD i deo EU su spremni da i dalje drže na snazi sankcije koje su uvedene Rusiji zbog aneksije Krima, čak i da, po izjavama zvaničnika, pooštre iste ili preduzmu konkretne mere kako bi se Rusiji jasno stavilo do znanja da su njena dejstva na istoku Ukrajine neprihvatljiva.
Što se Rusije tiče, Kremlj i dalje tvrdi da nikakve zvanične operacije na istoku Ukrajine nema, ali je jasan njen stav prema celoj stvari i jasno je da joj ovakva Ukrajina ne odgovara i da se mnogo lakše sarađivalo sa "starom"- slabom, korumpiranom i pasivnom Ukrajinom.
Iz ove perspektive slobodno možemo reći da je protest koji je započeo pre ravno godinu dana bio samo prva politička domina koja je pala i pogurala ostale za njom. Rat koji se sada vodi u Ukrajini započeo je tom, Majdanskom revolucijom, 21. novembra 2013. godine, a kako će se stvari dalje odvijati, ostaje da vidimo.
Pogledajte kako su izgledali nemiri u Kijevu:
(Telegraf.rs)