Od sledeće godine svi lekovi za 100 dinara!
Od sredine sledeće godine svi lekovi koji se izdaju na recept dobijaće se bez doplate, ali uz participaciju od 100 dinara, najavljuje Momčilo Babić, direktor RFZO
To znači da više u apotekama, kada podižemo lekove na recept, i to sa liste A1, nećemo plaćati procentualna učešća, koja za pojedine medikamente iznosi i 80 odsto od cene. Međutim, zbog toga će se participacija povećati sa 50 na 100 dinara.
- Radimo na tome da promenimo ovu očajnu i lošu situaciju u kojoj neko neophodni lek mora da plaća. Već od polovine sledeće godine ukinućemo potpuno doplaćivanje za lekove, kakvo danas postoji. Imaćemo samo participaciju od 100 dinara po leko mesečno i to je to - kaže za Blic Momčilo Babić, prvi čovek Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
Babić objašnjava da sada postoje lekovi koji se izdaju na recept, ali pacijenti za njih moraju da doplaćuju do pune cene određeni procenat, najčešće 50 odsto i više. Pored ovog izdatka, za svaki izdati lek u apoteci plaća se i participacija od 50 dinara.
-Participacija od 100 dinara biće za sve lekove, pa i za one sa A liste, za koje građani sada plaćaju samo 50 dinara. To je solidarnost. Izvešćemo još jednom računicu, ali sve govori da bi građani prihvatili - kaže Babić.
Ova novina nadovezuje se na novi pravilnik o lekovima po kojem će već od 1. januara svi lekovi pojeftiniti za 30 do 50 odsto, Tada će se i procentualna učešća smanjiti, sve dok sredinom godine ona ne budu potpuno ukinuta.
- Znali smo da ćemo biti izloženi paljbi navodno zabrinutih za sudbinu naše farmaceutske industrije i zaposlenih u njoj. Njih 7.000 koji prosečno imaju skoro trostruko veću zaradu od drugih u privredi, postali su važniji od 7.5 miliona građana za koje prava i distribuiraju lekove - kaže Babić.
Rebalansom budžeta RFZO će prvi put dobiti po 1.000 dinara godišnje za sve one osiguranike kojima bi država trebalo da plaće osiguranje. Do sada je Vlada Srbije za ove ljude plaćala po 500 dinara. U grupu kojima država plaća osiguranje spadaju nezaposleni, deca do 18 godina, trudnice, porodilje, stariji od 65 godina, osobe sa invaliditetom.
Babić kaže da se novi pravilnik neće dopasti farmaceutskoj industriji.
- Neke inovativne fabrike drže visoke cene lekova i istovremeno vrše pritisak da se oni finansiraju iz prihoda za zdravstvene osiguranje. Oni bi da nas navedu na neku vrstu "trke u naoružanju". Kada to uočim, oni krenu sa kampanjom da sam ih nazvao farmakomafijom - kaže Babić.
(Telegraf.rs / Blic)