SKANDAL: Zamalo se pobili umetnici na debati o Oktobarskom salonu
Na debati "Oktobarac, za i protiv" učestvovali su i gradski sekretar za kulturu Vladan Vukosavljević, predsednik ULUS-a Zoran Čalija, akademski slikar Velizar Krstić i istoričar umetnosti i likovni kritičar Ðorđe Kadijević
U Udruženju likovnih umetnika Srbije večeras je održana debata o stanju u kulturi i Oktobarskom salonu i njegovoj promeni formata na bijenalni karakter koja je izazvala burne reakcije prisutnih, ali i otvorila brojna pitanja.
Debata se u jednom trenutku iz verbalnog sukoba umalo pretvorila u fizički, a neposredno pre toga ugledni istoričar umetnosti Nikola Kusovac demonstrativno je otišao pošto je rekao da je poenta da je Oktobarski salon osnovan sa idejom da podržava stvaralaštvo domaćih umetnika, a da to više nije. On je to kazao nakon brojnih komentara i reakcija dela publike da su učesnici "staromodni i konzervativni".
Na debati "Oktobarac, za i protiv" učestvovali su i gradski sekretar za kulturu Vladan Vukosavljević, predsednik ULUS-a Zoran Čalija, akademski slikar Velizar Krstić i istoričar umetnosti i likovni kritičar Ðorđe Kadijević.
Učesnici su se složili da je Oktobarski salon izgubio prvobitnu svrhu i da ga treba vratiti na nacionalni nivo, kao i raspisati konkurs na koji bi svi vizuelni umetnici mogli da se prijave.
Oni su napomenuli da se vremena jesu promenila i da je umetnost promenila svoje tokove, kao i da treba da bude u skladu sa vremenom i tendencijama, ali da to ne znači da treba potpuno da izgubi prvobitni smisao, a njega čini pitanje: gde su umetnici.
Učesnici su pod tim pitanjem mislili na Oktobarski salon danas, jer kako kažu samo se čuje glas kustosa, a niko ne spominje umetnike koji se predstavljaju na toj smotri.
Kusovac je primetio da su dela umetnika koji su ranije izlagali na Oktobarskim salonima mahom po muzejima širom zemlje i pitao gde se nalazi kolekcija sa Salona poslednjih godina i da li ona uopšte postoji.
Oni su ustanovili da u Srbiji treba da postoji manifestacija koja će se baviti proširenim medijima, ali da se ne zove Oktobarski salon, već da ima neki drugi naziv.
Vukosavljević je podsetio da je Grad Beograd osnivač manifestacije, ali da Odbor Oktobarskog salona bira dela koja će predstaviti. On je dodao da ni u jednoj izjavi nije rekao da je Salon sada loš, već je podsetio da smatra da može da bude još bolji i da je to cilj prebacivanja na bijenalni karakter.
Vukosavljević je istakao i da nije cilj da se Salon ugasi, već da napreduje.
Učesnici su podsetili na celokupan istorijat Oktobarskog salona od kako je osnovan 1960. godine.
(Telegraf.rs / Tanjug)