JEDINA DOBRA CRKVA JE ONA KOJA GORI: Ovo je najkontroverznija izložba ikad!
Umetnički rad koji je izazvao velike polemike u Španiji nastao je iz 2005.godine. Na jednoj strani je prikazana crkva kako gori, a na drugoj strani piše: "Jedina crkva koja osvjetljava je ona koja gori. Pridonesi!"
Veliku polemiku ovih dana u Španiji izaziva rad argentinske umetničke grupe "Mujeres Públicas", koji je postavljen kao deo izložbe "Stvarno korisno znanje" u Muzeju Reina Sofia u Madridu.
Špansko udruženje hrišćanskih advokata pokrenulo je peticiju da se s izložbe ukloni po njihovom mišljenju sporan rad i smeni blagajnik muzeja Manuel Borha-Vilel jer "koristi sredstva iz državne blagajne kako bi uvredio hršćane".
Naime, rad iz 2005. godine sastoji se od kutije šibica; na jednoj strani je prikazana crkva kako gori, a na drugoj strani piše: "Jedina crkva koja osvjetljava je ona koja gori. Pridonesi!" Ova rečenica pripisuje se ruskom misliocu Piotru Kropotkinu, a kasnije je postala moto španskog anarhiste Bonaventure Durutija, ubijenog na početku Španskog građanskog rata, prenosi Jutarnji.hr.
Do sada je u čitavoj Španiji skupljeno 30.000, potpisa da se rad ukloni s izložbe, a mnogo manje, oko 5.000, za ostavku blagajnika. S druge strane se potpisuje međunarodna peticija za slobodu umetničke reči.
Čitavu polemiku prenose svi španski mediji, uključujući i vodeće dnevne novine poput "El Paisa" i državne televizije. Na čelu izložbe su hrvatski kustosi Sabina Sabolović, Nataša Ilić, Ana Dević i Ivet Ćurlin, koje čine kolektiv WHW. One smatraju da u pozadini cele priče leži važno pitanje.
- Rad je predstavljen kao deo veće instalacije s materijalima kolektiva nastalim u poslednjih desetak godina. Odnose se na teme prava žena, s fokusom na pravo na abortus koji je još uvek zabranjen u većini zemalja Latinske Amerike zbog jakog uticaja Katoličke crkve. Zahtevati cenzuru tog rada znak je maliciozne manipulacije koja rad čita izvan njegova istorijskog i savremenog konteksta, s ciljem nametanja vlastite netolerantne pozicije koja ućutkava muzej kao mesto sučeljavanja kritičkih stavova - kažu kustosi.
Naime, ovog septemba španska vlada je morala da odbaci plan da uvede novi, puno stroži zakon o abortusu zbog niza demonstracija koje su se odvijale širom zemlje. Nema sumnje da je hršćanske organizacije uvredio i drugi rad argentinskih umetnica na izložbi, u kom piše: "Da je papa žena, abortus bi bio zakonit".
I dok hršćanske organizacije pozivaju na ostavku blagajnika muzeja, inače doktora filozofije i istorije umetnosti sa Jejla, navodeći da je "antikatolički orijentisan", dnevno pristižu hiljade potpisa za podršku muzeju.
Mnoge umetničke institucije, među kojima su i CIMAM, međunarodno udruženje muzeja "L’Interna-tionale", udruženje šest evropskih umetničkih muzeja, su stale u odbranu prava na umetnički rad.
- Želimo da iskažemo zabrinutost i da kažemo svoj stav o tome koja je uloga muzeja danas. Muzeji nisu lifestyle institucije, već ozbiljna mesta - izjavio je Vasif Kortun, član CIMAM-a.
Isti se stav navodi i u saopštenju "L’Internationale": "Javni muzej nije mesto u kom treba stvoriti veštačku harmoniju u svetu prepunom konflikata. Nije ni mesto koje treba da šokira građane avangardnim radom, bez poštovanja prema njihovim stavovima. U muzeju se izlažu umetnička dela koja postavljaju važna pitanja".
(Telegraf.rs)