LONDON ŠPIJUNIRA CEO SVET: Britanci imaju pun pristup američkoj NSA!
U odgovoru vlade stoji da Britanija može da prikuplja "neselektovane", a to znači - sirove i neanalizirane obaveštajne podatke od partnera iz inostranstva bez ikakvog naloga ukoliko "iz tehničkih razloga nije moguće obezbediti komunikaciju na osnovu nalogu" i ako je "neophodno i podesno" za obaveštajne agencije da dođu do informacija
Britanska vlada je po prvi put priznala da njene obaveštajne službe mogu, bez naloga, da pristupe ogromnoj količini "neobrađenih" podataka koje prikupljaju američka Nacionalna bezbednosna agencija (NSA) i druge špijunske agencije u inostranstvu, piše "Gardijan".
List navodi da priznanje britanske vlade proizilazi iz dokumenata prosleđenim telu zaduženom za nadgledanje rada britanske obaveštajne agencija GCHQ, koja je pandan američkoj NSA. Dokumenta otkrivaju "tajne aranžmane" dve partnerske agencije, prenosi "Gardijan" i podseća da su podatke o tajnim poslovima tražile organizacije - Amnesti internešenel, Liberti i Prajvasi internešenel posle objavljivanja informacija do kojih je došao bivši obaveštajac Edvard Snouden.
U odgovoru vlade stoji da Britanija može da prikuplja "neselektovane", a to znači - sirove i neanalizirane obaveštajne podatke od partnera iz inostranstva bez ikakvog naloga ukoliko "iz tehničkih razloga nije moguće obezbediti komunikaciju na osnovu nalogu" i ako je "neophodno i podesno" za obaveštajne agencije da dođu do informacija. Tom odredbom je dozvoljeno prikupljanje ogromne količine materijala, uključujući i komunikaciju među britanskim građanima.
- Nedopustivo je da vlada misli da je masovno praćenje, opravdano tajnim aranžmanima koji dozvoljavaju širok i neograničen pristup i analizu stranih obaveštajnih informacija - zakonito - upozorava on.
Šef diplomatije Filip Hamond je rekao prošle sedmice da očekuje da će ministr koji potpisuju naloge za nadgledanje verovatno morati da opravdaju svoje odluke u javnoj istrazi u nekom trenutku u budućnosti.
"Uveren sam da mogu da kažem u ime svojih kolega, koje potpisuju naloge, da imaju na umu da ćemo u budućnosti morati da posvedočimo u nekoj istrazi ili na sudu za odluke koje smo doneli", rekao je Hamond pred Komitetom za obaveštajne poslove i bezbednost.
Tom prilikom Hamond se susreo sa kritikama da on i ne razume zakonski okvir koji se odnosi na naloge koje lično on potpisuje.
(Telegraf.rs / Tanjug)