OBEĆAVAJU VAM MILIONE EVRA, A VI SE LOŽITE? Evo kako pljačkaju Srbe! (FOTO)
Lakoverni građani, želeći da za veoma kratko vreme zarade veliku svotu novca, pristaju da pošalju svoje lične podatke, uključujući i broj bankovne kartice, a na kraju dobiju samo - prazan račun i ogromnu štetu. To je zove - Nigerijska prevara
Nigerijska prevara je oblik kriminalnog delovanja koji postoji već 15 godina i koji na prvi pogled deluje neozbiljno, ali podaci govore da na ovaj način lopovi zarade nekoliko miliona dolara godišnje!
U Srbiji je, prema podacima Tužilaštva za visokotehnološki kriminal, prvi slučaj standardnog oblika ove prevare u našoj zemlji prijavljen 2009. godine, kad je jedan građanin ostao bez 2500 dolara, a od tada je još nekoliko njih ostalo bez pozamašne svote novca.
Princip je uglavnom kod svih počinilaca isti. Iz inostranstva se pošalje "blanko" mejl na nekoliko hiljada adresa i čeka se žrtva. U mejlu stoji molba za pomoći u prebacivanju novca iz Senegala ili neke druge zemlje iz Afrike.
Nigerija je bila prva zemlja odakle su žrtvama bili slati zahtevi, pa se i po tome prevara nazvala "Nigerijska prevara". Pošiljaoci ovakvih mejlova uglavnom se predstavljaju kao rođaci nekih od zvaničnika ili državnika stranih zemalja, koji uvek žele da prebace velike svote novca, za šta im je potreban bankovni račun iz druge zemlje, a zauzvrat obećavaju određenu proviziju.
Lakoverni građani, želeći da za veoma kratko vreme zarade veliku svotu novca, pristaju da pošalju svoje lične podatke, uključujući i broj bankovne kartice, a na kraju dobiju samo - prazan račun i ogromnu štetu.
Pre dva dana jedan takav mejl je stigao i adresu jednog od naših novinara, pa smo u mogućnosti da vam konkretno predstavimo kako sve izgleda ukoliko nastavite polemiku s prevarantom.
Pošto po svemu sudeći za pisanje na srpskom jeziku koristi "Gugl translejter", gramatika mu nije baš jača strana, ali mora se odati priznanje na uloženom trudu.
Alfa Debenva je ime gospodina koji je našeg kolegu obavestio da je jedan od nalednika izvesnog RB Jovanovića, koji treba da nasledi "tričavih" 28,5 miliona evra?! Da bi se to ostvarilo, potrebno je naravno da su pošalju neki od ličnih podataka, kao i način, odnosno broj računa preko kojeg se može obaviti ova novčana transakcija.
Iako mu traženi podaci nisu poslati, zainteresovali smo se za pomenutu svotu novca i zatražili razjašnjenje, jer nas je zanimalo da li će pomenuti Alfa Debenva uopšte razumeti šta mu pišemo.
Naravno, Alfa se javio i odmah razjasnio da su mu potrebne kopije pasoša, lične karte kao i fotografije uz ponudu da ga pozovemo kad god zaželimo.
Da bi mu udovoljili, nazvali smo broj koji je ostavljen u uvodnom mejlu, međutim, ispostavilo se da taj broj ne postoji. Na naš sledeći mejl da nam dostavi konkretnije podatke o sebi - nije odgovarao.
Ukoliko biste poslali sve podatke koje je Debenva tražio, račun čije bi podatke poslali bi bio za veoma brzo ispražnjen.
Veoma je zanimljivo da je kada otkrivena, pre 15 godina, jedan od zapadnih novinara imao kontakt s Nigerijcem koji je bio među onima koji varaju ljude na ovakav način. Na pitanje novinara: "Koliko košta da se izvede jedna ovakva prevara?", prevarant se nasmejao i rekao: " Dva Dolara. Dolar da se plati sat interneta u kafeu i još dolar da se popije kafa".
Zbog svega ovog upozoravamo čitaoce da ne nasedaju na ove i slične pokušaje pljački, jer će u protivnom ostati bez svog novca, a gotovo je nemoguće da se izvrši povraćaj ili uhapse počinioci!
(Telegraf.rs)