EVO KAKO DA ZARADITE: Uzmite ovih 50 evra i trgujte cenom nafte na svetskoj berzi!
Najveći dobitak od pada cene ima sama svetska ekonomija. Prema analizama MMF-a ,10% promene u ceni sirove nafte povezuje se sa oko 0.2% promene globalnog GDP-a
FXLider, specijalno čitaocima "Telegrafa", daje 50 evra namenjenih za trgovanje cenom nafte na svetskoj berzi, jedinoj berzi na kojoj možete zaraditi i na rastu ali i na padu cena.
Uzmite 50 evra za trgovanje ovde.
Sukobi na Bliskom istoku se nastavljaju. Islamska država i dalje napreduje. Rusija koja je treći najveći proizvođač nafte na svetu trenutno je preokupirana događajima u Ukrajini. Irak, Sirija, Nigerija i Libija, zemlje koje takođe spadaju u najveće svetske proizvođače, su nestabilne i u stalnim političkim previranjima. Sve ovo trebalo bi da uslovljava rast cene sirove nafte, ipak došlo je do pada od 26.40%, sa $107.34 po barelu koliko je bila sredinom jula na $ 79.50 tokom oktobra.
Najveći dobitak od pada cene ima sama svetska ekonomija. Prema analizama MMF-a ,10% promene u ceni sirove nafte povezuje se sa oko 0.2% promene globalnog GDP-a.
"Ukupna svetska proizvodnja nafte je nešto više od 90 miliona barela dnevno. Sa cenom od $115 po barelu, grubo računato to je oko $3.8 triliona godišnje. Ukoliko je cena $85 po barelu ukupan iznos se smanjuje na $2.8 triliona. Svaka država ili grupa država čija potrošnja nadmašuje proizvodnju od ovog pada cene ima značajnu korist", kažu u FXLider-u.
Kina je drugi po veličini uvoznik nafte . Prema podacima iz 2013 godine sa svakim padom cene od $1 godišnje se štedi $2.1 milijarde. Ukoliko se ovaj pad cene zadrži uvozni saldo biće manji za $60 milijardi ili 3%.
"Kada je u pitanju SAD niska cena ima dvostruki uticaj. SAD su istovremeno najveći proizvođač ali i potrošač nafte. Analitičari u Goldman Sachs-u smatraju da niza cena i manje kamate mogu da povećaju GDP ove države u 2015 godini za oko 0.1%. Ipak, vađenje nafte iz uljanih škriljaca, koje Amerika u poslednje vreme forsira, je skupo, tako da će ukoliko se ovaj silazni trend cene nastavi , SAD smanjiti svoju proizvodnu. Prema analitičarima iz Barcley-a pad cene od 20% smanjuje američkim proizvođačima profit za 20%. Prema sadašnjoj tehnologiji i trenutnim nivoom cene samo četiri petine zaliha uljanih škriljaca bi moglo da se profitabilno iskoristi. Koliko će brzo proizvodnja pasti zbog niske cene još uvek nije lako odrediti jer proizvodni troškovi među proizvođačima variraju", navode iz FXLider-a.
I dok potrošači dobijaju, najveći svetski proizvođači nafte definitivno gube ovako niskom cenom.
Saudijska Arabija kao najveći proizvođač u OPEC-u sigurno je među gubitnicima. Međutim na duge staze period niske cene može imati pozitivan uticaj na pozicioniranost ove zemlje na globalnom tržištu nafte.
Sve skuplja proizvodnja u ovom periodu mogla bi da izbaci sa tržišta veliki broj proizvođača. Za razliku od većine drugih proizvođača, Saudijska Arabija može da izdrži ovu cenu. I ako je javna potrošnja porasla poslednjih godina, devizna aktiva imala je još veći rast. Tokom avgusta neto devizna aktiva dostigla je $737 milijardi što znači da bi Saudijska Arabija mogla samu sebe da finansira decenijama čak i uz još niže cene nafte.
Mnogo toga ide u prilog trenutno niskoj ceni nafte. Prema prognozama Goldman Sachs-a cena bi mogla da se spusti i do $70 po barelu pre nego što ponovo počne da raste. Da li će se to zaista i dogoditi ostaje da se vidi.
(Telegraf.rs)