MOBING: Kome se obratiti u slučaju nasilja na radnom mestu?!

Mobing je najčešći oblik nasilja u Srbiji. U porastu je broj prijava za zlostavljanje na radnom mestu, ali samo mali broj završi na sudu

Najveći broj žrtava nasilja, prema podacima Viktimološkog društva Srbije, trpeo je različite oblike zlostavljanja na radnom mestu i ovaj broj je u porastu u odnosu na prethodne godine. Od 194 prijave, pred sudskim postupkom nalazi se samo devet, a najčešći razlog malom broju procesuiranih slučajeva mobinga je nedovoljno saznanja o tome koji oblici ponašanja spadaju u mobing, kao i nedostatak kadrova u oblasti pravosuđa koji su obučeni za rad na ovim slučajevima.

Prema rečima Vere Kondić, predsednice udruženja "No mobing", najveći broj prijavljenih mobera je muškog pola, dok je strah od autoriteta, baziranog samo na autoritetu funkcije razlog zbog koga se žrtve teško odlučuju na pokretanje sudskog postupka.

U razgovoru za Telegraf, Kondićeva govori o najčešćim oblicima mobinga u Srbiji.

1. Sprečavanje napredovanja u radnoj organizaciji 

Ukoliko Vaš slučaj nije u nadležnosti navedenih institucija, ostaje vam da angažujete advokata o svom trošku.

Kada je reč o mobingu između zaposlenih istog ranga, najčešće se organizuje "posredovanje", bilo da je posrednik zaposlen u kompaniji, ili lice angažovano spolja, samo za tu priliku. Ovi slučajevi se najčešće završavaju sporazumom.

(Lj. V.)