GRAĐEVINARI: Ne nameštajte tendere stranim preduzećima!

- Bude li naša operativa nestala sa domaćeg tržišta, Srbija će biti zavisna u vanrednim situacijama, cene usluga će biti povećane kao i nezaposlenost, a ugasiće se i domaća industrija građevinskih materijala - upozorili su građevinari

Građevinska industrija Srbije je pred kolapsom, a građevinari su predložili mere za izlazak iz krize u ovoj delatnosti.

Pad investicija, finansijska nedisciplina, prezaduženost kod banaka i opterećenje visokim kamatama samo su neke od briga koje imaju naše građevinske kompanije, pišu Večernje novosti.

Država, a to znači i lokalne samouprave i javna preduzeća, duguju neimarima preko 150 miliona evra. Iz tog razloga su građevinari predložili 18 mera koje su predstavili u dijalogu sa državom.

- Bude li naša operativa nestala sa domaćeg tržišta, Srbija će biti zavisna u vanrednim situacijama, cene usluga će biti povećane kao i nezaposlenost, a ugasiće se i domaća industrija građevinskih materijala. Građevinska operativa nema posla i svakim danom sve više firmi ide u bankrot. Počev od 2009. godine, najveći pad zaposlenosti od 25 odsto je zabeležen prošle godine, a u ovoj godini još 7,8 manje nego u istom periodu 2013. godine - istakli su građevinari.

U najavljenim privatizacijama preduzeća očekuje se da će država voditi računa o tome kome ih prodaje, a neimari traže da kupci budu iz delatnosti i da se obavežu da će usavršavati i razvijati firmu.

Državi se zamera da se tenderi prilagođavaju stranim kompanijama, tačnije, propisuju se tenderski uslovi koje domaće firme ne mogu da ispune. Zato ih stranci angažuju kao podizvođače, ostavljajući ih bez profita i referenci.

Neimari tvrde da država mora da osnuje razvojnu banku, pre svega za obezbeđenje garancija za domaće firme kako bi ravnopravno učestvovale na tenderima. Razvojna banka bi trebalo da prati neimare i za radove u inostranstvu.

(Telegraf.rs)