Srbiji je Kosovo oteto zbog Srebrenice!
- Postojao je neki osećaj krivice u međunarodnoj zajednici zbog Srebrenice. Mnogi smatraju da je propaganda da preti nova Srebrenica na Kosovu zahtevala neku vrstu intervencije - rekao je počasni profesor Univerziteta Prinston, Ričard Falk
Kosovo u izvesnom smislu jeste bilo opasan presedan i kršenje međunarodnog prava, ali veza ižmeđu zaštite od ozbiljnih kršenja ljudskih prava i državnog suvereniteta je jedna od oblasti u kojoj međunarodno pravo ne funkcioniše najbolje, kaže američki stručnjak Ričard Falk, koji ne vidi značajnu sličnost između slučaja Kosova i Krima.
- Uvek se može sugerisati u oba slučaja da je postojala želja dela zemlje da se odvoji u smislu pretenzija na samoopredeljenje, ali činjenična situacija na ta dva mesta je dosta različita - objašnjava za Tanjug ovaj počasni profešor Univerziteta Prinston.
Kada je reč o slučaju Krima i činjenice da SAD smatraju da je normalno da Kosovo bude nezavisno a da nije normalno da Krim bude deo Rusije, iako je tamo bio referendum a na Kosovu nije, Falk primećuje da "nema spora da da je bilo referenduma na Kosovu da bi glasali za nezavisnost".
Srebrenica je, kaže, tretirana od međunarodne zajednice kao zločin protiv čovečnosti, a srpska vlada smatrana odgovornom, a to se, poklopilo sa 50. godišnjicom NATO i traganjem za nekom vrstom uloge za taj savez posle kraja hladnog rata.
- Imali ste tu kombinaciju da je albansko stanovništvo bilo suočeno s opasnošću etničkog čišćenja poput onog u Bosni plus inicijativa Zapada, posebno SAD da pokažu da je NATO još relevantan. To je dovelo do izbegavanja diplomatskog rešenja i pribegavanja vojnoj intervenciji, a što je takođe delimično izazvala OVK svojim incidentima - objašnjava Falk razloge za donošenje takve odluke Goldstonove komisije.
Svestan je, kaže, da je ta odluka dovela do situacije u kojoj je mnogo Srba napustilo Kosovo i u kojoj se njihova prava ne poštuju ali da ne može da kaže može li se to može svesti na etničko čišćenje.
- Postojao je neki osećaj krivice u međunarodnoj zajednici zbog Srebrenice. Mnogi smatraju da je propaganda da preti nova Srebrenica na Kosovu zahtevala neku vrstu intervencije. Teška je to bila situacija u kojoj je svaki rezultat bio problematičan zbog toga što je u to vreme izgledalo jasno da većina ljudi na Kosovu želi da bude nezavisna i suverena, a da su srpska kršenja ljudskih prava u Bosni značila da nema međunarodnog poverenja da bi se dozvolio da Kosovo ostane deo Srbije - navodi Falk.
(Telegraf.rs / Tanjug)