Radioaktivni veprovi haraju šumama Evrope!
Iako je prošlo više od tri decenije od eksplozije u Černobilju, posledice nuklearne katastrofe se osećaju i danas, na šta upozoravaju i nemački stručnjaci napominjući da se posledice mogu uočiti testiranjem mesa divljih svinja
Prošlo je 28 godina od eksplozije reaktora u Černobilju, ali posledice te katastrofe osećaju se i dan danas, ne samo u Ukrajini već i širom Evrope. Izuzetak nije niti jugoistočna nemačka pokrajina Saska, koja je od Černobilja udaljena više od 1.000 kilometara, prenosi Jutarnji.hr.
Uprkos udaljenosti i tri decenije od nesreće koja je promenila istoriju nuklearne energije, radioaktivnost je ostavila svoj trag i u Saskoj i to, ni manje, ni više, nego na divljim svinjama.
U tom je delu Nemačke meso divljih svinja je veoma cenjeno i traženo, a brojne šume - staništa su hiljade ovih životinja. Toliko ih je da stvaraju probleme na autoputevima pri prelasku, o štetama koje čine po poljima da se i ne govori.
Na novi su problem s divljim svinjama upozorile nemačke vlasti koje redovno testiraju meso ubijenih životinja. Ustanovljeno je kako trećina uzoraka nije za jelo zbog visoke koncentracije radioaktivnosti u mesu.
Pre dve godine donesen je zakon prema kome se meso svake ubijene divlje svinje mora testirati na radioaktivnost. Izmeri li se radioaktivnost veća od 600 bekerala, lešina se mora uništiti. Prošle godine je, od 752 uzorka, čak 297 pokazalo opasne količine zračenja, a u nekim slučajevima procenat zračenja bio je 12 puta veći od dozvoljenog.
Osim mesa divljih svinja, u Saskoj se ne preporučuje niti branje pečuraka za konzumaciju, iz istog 'radioaktivnog' razloga. S obzirom na procenat kontaminacije u mesu divljih životinja, naučnici očekuju kako ni trebalo da prođe najmanje 50 godina pre nego što se radioaktivnost vrati u normalu.
(Telegraf.rs / Jutarnji.hr)