Ove fatalne greške su napravile Islamsku državu! (FOTO)
Ova priča će vas odvesti na zaista mračna mesta
Ekstremistička organizacija ISIS pre nekoliko meseci pokorila je grad Mosul u Iraku. To je bio verovatno prvi put da je svet čuo za nji. Ipak priča ovih džihadista je mnogo kompleksnija od zverstava po kojima su postali poznati.
Predstavljamo vam greške koje su pomogle usponu Islamske države:
SPORAZUM OD KOJEG JE SVE POČELO
Osim ako vam istorija Bliskog istoka nije jako dobro poznata verovatno nikada niste čuli za Sajks-Pikot sporazum. Evropski moćnici sastali su se 1916. godine da bi podelili Otomansku Aziju između sebe - Velika Britanija i Francuska dobile su slobodu da grade sopstvene države u regionu kako bi pokorile neprijatelje.
Britanski ambasador u Kairu je vladaru Meke obećao arapsko kraljevstvo, a zauzvrat zatražio pomoć u borbi protiv Otomana. Čak i kada je Britanija pokušavala da održi neko od svojih obećanja u Damasku, Francuzi su odgovorili invazijom i nametanjem pravila koja su rezultat dugogodišnje ozlojeđenosti.
Samo nekoliko nedelja kasnije ISIS je objavio snimak koje je nazvan "Kraj Sajk - Pikot sporazuma"
UMEŠANOST SAUDIJSKE ARABIJE
Svima je poznato da su fondovi Saudijske Arabije terorističke grupe, ali kada je u pitanju ISIS, veza može biti mnogo dublja i daleko mračnija nego što mi mislimo.
Prošlog meseca bivši šef MI6, Ričard Dirlov je objavio njegov razgovor sa šefom saudijske obaveštajne službe. Saudijska Arabija je predvidela veliko neslaganje Šiita u jako bliskoj budućnosti.
Po predsedniku Sirije, Asadu, Sirija je zemlja Šiita, dok je Sadamov pad doveo do jačanja vlasti Šiita u Iraku. Za poslednjih desetak godina, saudijska spoljna politika je favorizovala destabilizaciju šitskih zemalja finansirajući sunitske ekstremiste.
Za Saudijsku Arabiju ovo je verovatno najveća greška koju su mogli da naprave.
Poreklo Sirije
Izreka "neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj" je poznata vekovima. Od kad je Irak pod kontrolom vlade Šita to je značilo finansiranje sunitskih ekstremista u Al Kaidi.
Od 2005. godine do povlačenja Amerike, sirijski obaveštajci su obučavali svoje neprijatelje u slučaju totalne invazije, šaljući ih u Irak u trenutku najvećeg haosa. I to je upalilo Irak je od 2006. godine u totalnom haosu. Asad je nastavio sa finansiranjem džihadista i to se nije ovde zaustavilo.
Greška "zatvor"
Abu Bakar al Bagdadi inače tihi mladić koji je strastveno voleo fudbal, studirao na Univerzitetu Bagdad i za sve bio poznat kao pristojan i stidljiv dečko koji nikako nije bio agresivan, iz nepoznatih razloga je zavšio u logoru Buka, gde je po rečima bivšeg stražara logora Al-Bagdadi ovde doživeo i radikalnu promenu.
Al Bagdadi je 2010. godine postao lider pobunjeničke grupe poznate kao Al Kaida. Dve godine kasnije njegova grupa se odvojila Al Kaide i promenila ime u ISIS.
Neuspelo pomirenje
Zapadna armija je ubedila tetorističke saveznike da se bore za njih. Plan "budjenje" kojim je plaćeno plemenu Sunita da eliminišu Al Kaidu iz njihovih regiona gde će zauzvrat dobiti političku moć i zaštitu od strane Amerike.
Za to vreme Pitrus se nadao da će utrti put za podelu vlasti izmedju Šiita i Sunita, ali ništa nije išlo kako je planirao. Krajnji rezultat je bio razočarenje Sunitske manjine i Sunitska vlada koja nije ni pokušavala da prikrije pristrasnost.
Ovaj promašaj koji se pripisuje iračkoj političkoj neravnoteži će imati teške posledice.
Greška Iraka
Za vreme vlasti premijera Nouri Al Malikija, Irak je prešao iz diktature Sunita u diktaturu Šiita. Suniti su bili optuženi za montirane terorističke optužbe i poslati u zatvor kao užas o kom Sadam nije mogao ni da sanja.
Stvari su postale još gore 2011. godine kada je nekoliko pokrajina Sunita glasalo za delimičnu autonomiju ili apsolutnu nezavisnost, što je Irak i očekivao.
ISIS i oružje sa zapada
Nakon što je Sadam smenjen posle invazije 2003. godine, najbitnije je bilo povratiti vlast u Iraku. Sa Maliki narodom koji je trenutno postavljen na vlasti zapad je opremio njihovu vojsku sa moćnim oružjem kako bi se borili protiv Al-Kaide. Međutim tenkovi, mitraljezi, oklopna vozila i sva ostala naoružanja su pala u ruke ISIS-a kao neočekivani poklon.
ISIS i žene
Širom Rake žene koje su lojalne ISIS-u treba da utiču na ostale žene kada je u pitanju način oblačenja i njihovo ponašanje. Oni koji prekrše neko od ovih pravila biće kažnjeni.
U julu grupa od 13 studenta sa profesorom je bila pritvorena zbog toga što su žene nosile "pretanki veo". Za kaznu su odvedene u ISIS zatočenički centar i javno bičevane. Za njih se još može reći da su imale dosta sreće jer su u ostalim slučajevima devojke bile silovane.
Uredba o genocidu
Odmah nakon oduzimanja Mosula gradovi hrićana i džihadista su dobili neočekivanu poruku koja glasi da su verske manjine "dobrodošle" da ostanu u gradu i da "nema razloga da se plaše". Ali ta odluka nije dugo trajala.
Ubrzo posle pada Mosula Al Bagdadi je imenovao sebe kalifom i izdao dekret. Ni jedna manja verska manjina kurdi, hrićani, džihadisti nisu mogli da postoje zajedno u isto vreme, inače će u suprotnom biti eliminisani.
Šta je sledeće?
Ujedinjeno Kraljevstvo je pozvalo Iran za pridruživanje u savez da bi otklonili najveću pretnju, dok je u Americi ideja okretanja ka Asadu odbijena.
Obama je skoro objavio da još nije osmislio strategiju, koja više brine mnoge posmatrače nego njega. Ali i bez strategije Amerika je sprovela 115 vazdušnih napada na ISIS, pri čemu je čak i američki sekretar Džon Keri izjavio da same bombe neće biti dovoljnje pri rešavanju ovako kompleksnog problema pozivajući na "ujedinjenje sveta", da se u što kraćem roku oformi kako bi smo svi zajedno mogli da se borimo protiv neprijatelja.
(Telegraf.rs / listverse.com)