Ovo su najratobornije zemlje u svetu. Iznenadićete se na kom mestu je Srbija!
Eksperti koji proučavaju globalni mir kažu da stvari mogu da budu samo gore. Naime, Institut za ekomoniju i mir (IEP) rangirao je 162 zemlje sveta od onih najmirnijih do onih zahvaćenih sukobima, a prema njihovom istraživanju u oko 20 zemlja nema konflikata nijedne vrste
Iako svet formalno nije u ratu, u skoro svim državama na planeti trenutno se odvijaju neke vrste konflikata.
Sukobi u Gazi, uspon islamista u Iraku i Siriji i kriza u istočnoj Ukrajini dodatno podgrevaju ratnu atmosferu, a u samo 20 država na planeti trenutno nema nikakvih sukoba.
Eksperti koji proučavaju globalni mir kažu da stvari mogu da budu samo gore. Naime, Institut za ekomoniju i mir (IEP) rangirao je 162 zemlje sveta od onih najmirnijih do onih zahvaćenih sukobima, a prema njihovom istraživanju u oko 20 zemlja nema konflikata nijedne vrste.
Rezultati zvuče veoma zastrašujuće, ali još dramatičniji podatak jeste da prema njihovom indeksu, svet od 2008. sve više upada u nemire - što je oštar zaokret budući da se od Drugog svetskog rata svet udaljavao od sukoba.
I Kamila Šipa, direktorka IEP, upozorava da mir u svetu polako ali siguro nestaje. Kako kaže, od 2008. čak 111 zemalja su pogoršale rezultate, a u 51 stanje se popravilo.
- Veliki ekonomski i geopolitički udari, kao što su globalna finansijska kriza i Arapsko proleće, znatno povećavaju mogućnost da dođe do konflikata - kaže Šipa.
Ona dodaje i da rast terorizma doprinosi globalnoj nestabilnosti.
- Svedoci smo da je terorizam eskalirao u poslednjih godinu dana. Oživeli su i sukobi u Gazi, a rešenje za Irak i Siriju se još ne nazire. Izvan Bliskog istoka, građanski nemiri u Ukrajini pretvorili su se u oružane sukobe, a nasilje raste i na jugu Sudana i u Demokratskoj Republici Kongo. Ovo je poziv za buđenje vladama u svetu - dodaje Šipa i izražava bojazan da se ovakav negativan trend neće okrenuti u kratkom roku, piše "Blic".
Indeks mira u svetu meri se na osnovu 22 parametra od kojih su najbitniji unutrašnji nemiri i spoljašnji sukobi, društvena sigurnost i militarizacija. U računanje je uključeno i ekonomska situacija, raspodela resursa, politička stabilnost, sloboda medija, nivo diskriminacije, odnosi sa komšijskim zemljama...
Primera radi, Ujedinjeno Kraljevstvo nema problema sa unutrašnjim konfliktima pa tamošnje stanovništvo smatra kako žive u mirnoj zemlji. Ipak, skorašnje učešće u borbama u Avganistanu i visoka militarizacija dovele su do toga da se na ovogodišnjoj listi Britanija veoma loše kotira, tačnije na 47. mestu. Tako, prema IEP, ne ostaje mnogo izbora ako želite da živite u potpuno mirnoj zemlji, a u tom slučaju se preselite na Island koji je ove godine proglašen za najmirniji.
Švajcarska se takođe godinama dobro kotira kao neutralna u spoljnim sukobima i bez unutrašnjih problema, međutim, bodove gubi na proporcionalno velike stope izvoza oružja. Srbija se u ovogodišnjem izveštaju našla na 52. mestu sa 1.842 boda.
(Telegraf.rs)