Državljanin Bosne razneo se u Iraku! (VIDEO)
Stručnjak za borbu protiv terorizma, Dževad Galijašević, tvrdi da lica koja idu na ratišta u Siriju, Irak i druge države, predstavljaju bezbednosnu pretnju za BiH
Državljanin BiH, Emrah Fojnica (23), optužen za učestvovanje u napadu na američku ambasadu u Sarajevu 2011. godine, poginuo je u Iraku najverovatnije počinivši samoubilački napad, dok stručnjaci procenjuju da je moguće da se u budućnosti takvi napadi dogode i u BiH.
Fojnica je poginuo u petak u Iraku, objavio je internet portal Vijesti Ummeta, blizak radikalnim islamskim grupama u BiH i na Balkanu, ne navodeći gde se to dogodilo.
Navedeno je samo da je, po dostupnim informacijama, Fojnica otišao u Irak "da izvede šehidsku operaciju i poginuo s prslukom na sebi" čime sugerišu da je, najverovatnije, počinio samoubilački napad s eksplozivnim pojasom.
Kako prenosi portal Index.hr, taj radikalni islamski sajt je objavio i da je Fojničin otac, kada su ga obavestili da je on stradao u Iraku, pozdravio tu "mučeničku" smrt.
Emrah Fojnica je poznatiji javnosti po tome što je bio optužen zajedno s Mevlidom Jašarevićem za napad na Američku ambasadu u Sarajevu 2011. godine.
Banjalučke "Nezavisne novine" objavile su da niko ne može precizno da saopšti koliko se BiH državljana trenutno bori u Iraku, Siriji i na drugim stranim ratištima, ali se zna da će oni koji se vrate predstavljati opasnost za BiH.
Naime, kako tvrde bezbednosni stručnjaci, čak postoji mogućnost da će u BiH, kao što to mnogi čine na ratištima, pokušati da izvedu samoubilačke napade.
- Bezbednosne strukture BiH što više treba da se preusmere na one koji te ljude regrutuju i ispiraju im mozak, govore im da je poželjno da žrtvuju svoj život i bore se u tuđim ratovima - kaže novinar Esad Hećimović, autor knjige "Garibi - Mudžahedini u BiH 1992 - 1999", koji je doživljavao pretnje od Fojnice.
- Od povratnika sa ratišta možemo očekivati spremnost i na samoubilačke napade i takvu opasnost treba shvatiti ozbiljno - smatra Hećimović.
Njihova meta u BiH bila bi, kako je naglasio, predstavništva onih zemalja za koje smatraju da su neprijateljske prema islamu, ali i pripadnici drugih naroda i vera, kao i Bošnjaci koji ne prihvataju njihove ideje.
Da ovakva opasnost postoji, smatra i Dževad Galijašević, stručnjak za borbu protiv terorizma, koji takođe tvrdi da lica koja idu na ratišta u Siriju, Irak i druge države, predstavljaju bezbednosnu pretnju za BiH.
- Procene govore da više od 300 džihadista iz BiH ratuje u verski motivisanom ratu, većinom u Siriji, dok ih je nešto manje u Iraku, Avganistanu... Njihov povratak u BiH nagoveštava nastavak rata u Siriji - smatra on i ocenjuje da to nije samo borba za ideološke ciljeve, već i za finansijere, novac i uticaj u islamskom svetu.
- Te suprostavljene grupe se vraćaju ovamo i samo je pitanje dana kada će nastaviti ratovanje na ulicama gradova BiH - tvrdi Galijašević.
Da tu opasnost ne treba potcenjivati, smatra i Mehmed Bradarić, član Zajedničke komisije za odbranu i bezbednost parlamenta BiH.
- Sigurno je da će ono zlo koje su tamo činili nastaviti. Oni se ne mogu odvojiti od toga - kazao je Bradarić, koji podseća da BiH ima određene zakonske mahanizme, koji predviđaju krivične kazne za takve ljude.
Iz Državne agencije za istrage i zaštitu, SIPA, podsećaju da je dopunama Krivičnog zakona BiH propisana odgovornost državljana BiH za protivzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama.
- Državna agencija za istrage i zaštitu, u okviru svojih zakonom propisanih nadležnosti, kontinuirano prikuplja i proverava sve informacije o eventualnom pridruživanju BiH državljana stranoj vojnoj, paravojnoj ili parapolicijskoj formaciji - uveravaju iz SIPA.
"Nezavisne" pišu i da je SIPA nedavno proverila dvadesetak državljana BiH za koje postoje saznanja da su u poslednje dve godine putovali u Siriju i vratili se u BiH i da će protiv svih, najverovatnije, biti pokrenuta istraga.
Vlasti BiH nedavnim izmenama krivičnog zakona proglasile su odlazak na strana ratišta krivičnim delom.
(Telegraf.rs / Tanjug)