U porodičnim svađama ubijeno 11 žena od početka 2014!
Trenutno se u sigurnim kućama nalazi 35 žena i 22 dece
Od početka godine u Srbiji je ubijeno 11 žena, a trenutno je u sigurnim kućama smešteno njih 35 i 22 dece.
Konvencija Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici stupa na snagu danas, a tim povodom koordinatorka Savetovališta protiv nasilja u porodici Vesna Stanojević kaže da je od početka godine u Srbiji ubijeno 11 žena.
- Od početka godine ubijeno je 11 žena što je znatno manje nego prošle godine kada je ubijeno ukupno 46 žena u porodičnim svađama - rekla je Tanjugu Stanojević dodajući da se trend povećanja stradanja žena u porodičnim svađama ne nastavlja i da je neuporedivo manji, ali i da je brojka od 11 žrtava velika.
Ona je navela i da se Savetovalištu na telefon, od početka godine, javilo 1.804 žena, a da je pravnu pomoć zatražilo 250 žena.
- Trenutno u sigurnim kućama u Beogradu imamo 35 žena i 22 dece. To je otprilike uobičajan broj s obzirom na to da se inače broj žena i dece preko leta povećava - rekla je Stanojević dodajući da je od početka godine u sigurnim kućama boravilo 72 žene i 52 dece, te da je to veći broj nego prethodnih godina.
Kada je reč o konvenciji, ona je istakla da je to dobar dokument koji govori o pomoći koja treba da se pruža žrtvama nasilja, ali i o svemu onome što nasilje u porodici i nasilje nad ženama donosi kao negativne posledice.
Navodeći da će sigurne kuće danas obići i predsednik skupštinskog odbora za ljudska i manjinska Meho Omerović, ona je ocenila da je bitno da postoji zainteresovanost da Konvencija nađe svoje mesto u domaćim zakonima.
Prema njenim rečima, Srbija bi morala da počne da primenjujemo Konvenciju onako kako je napisana, jer ju je prihvatila.
''Položaj žene i dece kod nas je još uvek loš. Žene su žrtve nasilja, sudski procesi dugo traju i dalje nemaju adekvatnu pomoć od strane određenih državnih institucija. Ipak, verujem da će se stvari pomeniti jer Vlada Srbije obećavajuće deluje kada su u pitanju zakonski propisi i njihova primena'', smatra Stanojević dodajući da ima odredaba koje će moći direktno da se primenjuju, ali i onih koje će morati da budu uključene u neke od zakona.
Ocenjujući da je bitno da se Konvenciji da određeni značaj, ona je istakla da mora da se poboljša položaj žena i dece koji su žrtve nasilja.
Istakla je da je Konvencijom predviđeno da moraju da postoje određene sigurne kuće koje će pomoći ženama koje se nalaze u akutnoj situaciji kako ne bi došli do toga da brojima mrtve.
''Konvencija predviđa da se poboljša položaj sigurnih kuća i eventuano otvore u onim mestia u Srbiji kao što je Vranje gde je u toku izgradnja'', rekla je Stanojević podsećajući da sigurnih kuća, osim u Beogradu ima i u Kragujevcu, Nišu, Pančevu, Zrenjaninu, Novi Sadu i Somboru, kao i u Jagodini, Valjevu i Šabcu gde se žene smeštaju samo u hitnim slučajevima u malim stanovima.
(Telegraf.rs / Tanjug)