Državne firme duguju 2,5 milijarde evra!

Ključni razlog za ove gibitke je u neprofesionalnom upravljanju u tim firmama, kojima mahom rukovode kadrovi čiji je jedini "kvalitet" za te pozicije bila partijska knjižica

Javna i državna preduzeća u Srbiji iz godine u godinu proizvode gubitke, a samo prošle godine su uspela da naprave minus veći od 50 milijardi dinara – više nego duplo veći od ostatka domaće privrede.

Ključni razlog za to je u neprofesionalnom upravljanju u tim firmama, kojima mahom rukovode kadrovi čiji je jedini "kvalitet" za te pozicije bila partijska knjižica. Iz Vlade sada najavljuju veliku "seču" na direktorskim pozicijama u javnim preduzećima te da će novi rukovodioci biti izabrani na konkursima, kako to i treba da bude urađeno u skladu sa zakonskim propisima, prenosi "Dnevnik".

I dok se u javnosti postavlja pitanje da li Vlada i zaista želi da profesionalizuje upravljanje javnom imovinom ogromne vrednosti ili su najavljene smene samo predigra za postavljanje novih partijskih kadrova, glavni ekonomista Svetske banke za Srbiju Lazar Šestović upozorava na to da je profesionalizacija javnih kompanija – nužna.

- Smena menadžmenta u javnim preduzećima je neophodna jer njima moraju upravljati profesionalci i učiniti ih profitabilnim – kaže Šestović. To je opravdan potez i jedini potreban. Gubici se gomilaju već nekoliko godina, sve su veći i veći i stalno se traži pomoć iz buyeta da bi se oni pokrili. To nije situacija koja može trajati i neophodne su promene - kaže Šestović.

Gubici javnih preduzeća u Srbiji iznose oko 600 miliona evra, a od 730 javnih preduzeća, njih 510 posluje s gubitkom, ukazao je Šestović gostujući na RTS-u, i naveo da je smena direktora javnih preduzeća uvod u sređivanje stanja u javnom sektoru. On je istakao da se gubici tih preduzeća mere stotinama miliona evra, a njihovi dugovi milijardama evra, navodeći da to opterećuje budžet.

(Telegraf.rs)