Priznaš krivicu za prekršaj, platiš manju kaznu!
Načelnik Uprave saobraćajne policije Vladimir Rebić uveren je da će sporazumno priznanje rasteretiti Prekršajne sudove, jer Saobraćajna policija godišnje napiše između 170.000 i 190.000 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka
Počinioci saobraćajnih prekršaja moći će da sklope sporazum o priznanju krivice od 20. avgusta, i na taj način plate manju kaznu, najavile su starešine Uprave saobraćajne policije na skupu u Palati Srbija u Beogradu.
Sporazum o priznanju prekršaja u početku će se primenjivati na prekršaje iz člana 332. Zakona o bezbednosti saobraćaja, za koje je predviđena kazna od 6.000 do 20.000 dinara, kazao je načelnik Uprave saobraćajne policije Vladimir Rebić.
- To su prekoračenje brzine do 20 kilometara u naselju, van naselja do 40, alkoholisanost stepena od 0,5 do 1,2 promila, i tako dalje - rekao je Rebić novinarima u Palati Srbije.
Načelnik je upozorio da je u 2014. godini život na putevima izgubila 271 osoba, ali da je u prvih 23 dana jula zabeležen pad broja poginulih i povređenih u saobraćajnim nezgodama, u odnosu na isti period prethodne godine.
On je izrazio uverenje da će sporazumno priznanje rasteretiti Prekršajne sudove koji su "zatrpani prijavama", jer Saobraćajna policija godišnje napiše između 170.000 i 190.000 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka.
Priznanje će smanjiti novčanu kaznu vozačima ali ne i broj kaznenih poena, a odluku o sklapanju Sporazuma o priznanju prekršaja neće donositi saobraćajci na licu mesta, već oficiri Saobraćajne policije. Mogućnost priznanja imaće i strani državljani, i to po ubrzanoj proceduri.
Predsednik Apelacionog prekršajnog suda Zoran Pašalić je naglasio da je od početka primene Zakona o prekršajima 1. marta ove godine, privedeno je 7.000 osoba zbog prekršaja, izrečene su novčane kazne u iznosu od 76 miliona dinara, zatvorske kazne od ukupno 8.340 dana, dodeljeno je 3.146 kaznenih poena, i izrečene zabrane upravljanja vozilima od ukupno 8.600 meseci.
(Telegraf.rs / Beta)