Ovako Kinezi leče zavisnike od interneta (VIDEO)

Tinedjžeri u Kini sve više postaju zavisnici od interneta. Postao je toliki psihološki problem da su morali da osnuju kamp za lečenje od zavisnosti interneta, koji uz surovu vojnu cisciplinu uspešno leče zavisnike od moderne tehnologije

Zavisnost od interneta u Kini je zvanično priznata kao psihološki poremećaj. Kako bi rešili da stanu na put toj bolesti, vlasti u ovoj državi su odlučile da osnuju šestomesečni kamp za lečenje zavisnosti od interneta "Kvide". U ovoj ustanovi će, uz vojnu disciplinu, biti lečeni svi tinejdžeri koji su opterećeni modernom tehnologijom.

Polaznici ovog kursa su podvrgnuti vežbama i iscrpljujućem radu kako bi se oslobodili opsesije koja, prema mišljenju kineskih lekara šteti duhu i telu.

Tinejdžer Veng je jednom prilikom tri dana bez prestanka igrao onlajn igrice i razmenjivao poruke. Nije spavao, veoma malo je jeo, a nosio je pelene za odrasle kako ne bi morao da ustaje do toaleta.

- Roditelji su zahtevali od mene da učim po ceo dan. Nisu mi dozvoljavali da izlazim napolje sa drugarima. Kada sam postao zavistan od igrica, moje ocene su bile sve lošije, ali mi je prelaženje nivoa davalo osećaj zadovoljstva - rekao je tinedjžer.

Njegovi roditelji su na sve načine pokušavali da ga odvoje od računara, ali bezuspešno. Odlučili su da ga odvedu u kamp za lečenje zavisnosti od interneta u kome se sprovode surove, ali delotvorne tehnike, a lečenje košta 1.600 dolara.

Polaznici se u pratnji vojnika sprovode do edukativnog centra u čijem sklopu su i spavaonice. Nakon prijema, naučnici ih priključuju na aparate za praćenje moždanih aktivnosti i obavljaju različite analize. Dan počinje veoma rano i rutinom koja uključuju trčanje, sklekove i trbušnjake. Tinejdžeri nose maskirnu odeću i vežbaju sve dok ne osete da će im mišići otkazati.

- Deca koja su navikla da provode vreme ispred ekrana su u veoma lošoj formi. Opsednutost internetom im je uništila kondiciju, ali i sposobnost da učestvuju u svakodnevnom životu i u interakciji sa drugima - kaže bivši vojni instruktor Šing Liming, koji drži treninge u rehabilitacionom centru "Kvide".

Kada se završe vežbe, počinju časovi etike, muzičkog, kao i drugih veština koje su kod polaznika bile zapostavljene, poput kuvanja i čišćenja. Neretko se desi da tinejdžeri satima peru toalete bez rukavica, a instruktori kažu da je to sve za njihovo dobro.

- Obrazovanje i vojna disciplina vraćaju ih u realnost i stvaraju im dobre navike - ističe Šing Liming i dodaje da ukoliko jedan polaznik prekrši neko pravilo, cela grupa se kažnjava.

Pogledajte video:

(Telegraf.rs / Izvor: nbcnews.com)