Ko će da zaštiti zaštitnika građana
Stranke tiho opstruiraju ombudsmana kako bi ga smenile vršiocem dužnosti, čime će mu onemogućiti rad
Nijedna stranka ili institucija nije se do sada usudila da smeni Sašu Jankovića, zaštitnika građana, mada su više puta pokušali da mu smanje ovlašćenja.
Upravo bi to moglo da se dogodi, jer partije sakrivene iza procedure i odluke da se ne saziva Skupština tokom predizborne kampanje praktično dovode do smene jednog od najupornijih kritičara loših sudova, spore administracije i samovolje vlasti.
Parlament je još u februaru probio zakonski rok da šest meseci pre isteka Jankovićevog mandata započne proceduru izbora novog ombudsmana, odnosno reizbora Jankovića.
Vladajuća većina u Skupštini neće sada da usvoji izmene Zakona o zaštitniku građana, koje bi omogućile da ombudsman ostane na funkciji do reizbora ili izbora novog.
Izmenu zakona preporučila je Venecijanska komisija kako bi se sprečila opstrukcija nezavisnog organa, koja je uočena u državama iz okruženja. Prema tom receptu, politička vlast prvo pusti da ombudsmanu istekne mandat, pa onda njegov posao poveri vršiocu dužnosti, koji ne može da postupa ni slobodno, ni nezavisno, niti u punom kapacitetu.
Indikativno je da je vlast, takođe iz proceduralnih razloga, u sličnu poziciju nedavno dovela i poverenika za informacije od javnog značaja, koji je reizabran tek posle upornog pritiska javnosti.
Upravo je poverenik nedavno i upozorio na to šta se sprema. Da bi ombudsman mogao nesmetano da nastavi svoj posao, Skupština bi morala da se sastane tokom predizbornog perioda i odluči da reizabere Jankovića ili bar usvoji izmene Zakona o ombudsmanu, kojima bi se omogućilo da i nakon isteka mandata zaštitnik građana nastavi mandat do reizbora ili izbora novog.
- Ako posao nisam radio dobro, treba izabrati onog za koga se veruje da može bolje. Ali, ostaviti zemlju bez ombudsmana punog kapaciteta bilo bi šteta i za građane i za državu - kaže Saša Janković za "Blic".
Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja, navodi da zakon nije sporan i sa stanovišta izborne utakmice i apeluje na poslaničke grupe da ga usvoje. Međutim, vladajuće stranke ostale su nezainteresovane.
Slavica Đukić Dejanović, predsednica Skupštine i Odbora za ustavna pitanja, u čijoj je nadležnosti izbor ombudsmana, kaže za "Blic" da nema političke volje da se udovolji Šabićevom apelu.
Predsednik Transparentnosti Srbija Vladimir Goati kaže da se nameće utisak da je ombudsman, koji uz poverenika za informacije čini drugi jak beočug u lancu antikorupcijske borbe, svojim dosadašnjim angažmanom doveo u pitanje nečije interese.
- Jedna u nizu isprobanih tehnika da se ova institucija onemogući u radu je njeno prebacivanje u v.d. stanje. Time njen autoritet postaje neuporedivo manji, a vršilac dužnosti glineni golub. To se čini u nezgodnom trenutku, jer naša neuspešna borba protiv korupcije može da bude i neuspešnija - naglašava Goati.
(Izvor: Blic)