Novi gradonačelnik Vukovara protiv ćirilice!

Ivan Penava, gradonačelnik Vukovara je izrazio želju da bude gradonačelnik svih građana, ali i da ne želi da svoju politiku sprovodi na silu, kao što je to bio slučaj sa uvođenjem dvojezičnih tabli

Novi vukovarski gradonačelnik Ivan Penava poručio je da želi da bude gradonačelnik svih Vukovaraca, a istovremeno je ocenio da je dvojezičnost u tom gradu, u kome trećinu stanovništva čine Srbi, uvedena na silu i protivno zakonu.

Penava, kandidat krajnje desno orijentisane Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), pobedo je u drugom izbornom krugu prevremenih izbora za 191 glas protivkandidata Željka Sabu, poslanika vladajuće, Socijaldemokratske partije (SDP).

On je ocenio i da je njegova pobeda znak da su Vukovarci uvideli da taj grad ide u krivom smeru i da su prepoznali sve ono što im je ponudila koalicija okupljena oko HDZ.

Novi gradonačelnik Vukovara izrazio je i razočaranje jučerašnjom izjavom predsednika SDP i hrvatske Vlade Zorana Milanovića da Vukovarci na izborima za gradonačelnika biraju između politike prošlog veka i politike koja zagovara normalan život.

- Mi smo ponosni na taj prošli vek jer je u njemu stvorena nezavisna Hrvatska država i Vukovar dočekao svoju slobodu. Voleo bih kada bi se premijer više okrenuo budućnosti nego što nas stalno vuče u prošlost - poručio je Penava.

Inače, kako podseća agencija Hina, na nedeljnim izborima za gradonačelnika Vukovara za Ivana Penavu glasalo je 7.137 birača, što je 50,19 odsto, a za Željka Sabu, koji je na izbore izašao kao nezavisni kandidat, iako je u SDP, bilo je 6.946 birača ili 48,85 odsto.

U Vukovaru su raspisani i održani prevremeni izbori pošto gradska vlast nije na vreme usvojila budžet.

U tom gradu aktivan je i štab za odbranu hrvatskog Vukovara, desničarsko udruženje, koje se skoro godinu dana bori protiv postavljanja dvojezičnih, latinično-ćiriličnih tabli, na zgrade državnih institucija.

Udruženje je inicijator protesta na kojima su te table skidane i lomljene. Takođe je pokrenulo i inicijativu za održavanje referenduma o ćirilici, kojim bi se upotreba jezika nacionalnih manjina dozvolila isključivo u sredinama gde manjine čine polovinu stanovništva, a ne trećinu kao što je sada slučaj.

Do izjašnjavanja građana Hrvatske na tu temu još nije došlo, jer Ustavni sud treba da proceni opravdanost takvog referendumskog pitanja.

(Telegraf.rs / Tanjug)